Obyvatelé 24 zemí v každoročním průzkumu britské stanice BBC hodnotili oblibu 16 zemí a Evropské unie. Výsledky ukázaly pokles u Ruska i Spojených států či Evropské unie. Nejlepší obrázek má Německo.

Ve 20 zemích byly názory na Rusko vůbec nejhorší za 10 let, kdy se tyto průzkumy provádějí.

Negativní pohled na Rusko má nyní 45 procent dotazovaných, což je o pět procent více než v roce 2013. Pozitivně se na něj dívá 31 procent respondentů.

Větší část průzkumu se přitom podle BBC uskutečnila ještě před ruskou anexí ukrajinského Krymu, která by mohla pohled na Rusko ještě zhoršit. Největší zhoršení obliby Ruska projevili v anketě Keňané, Španělé, Brazilci a Kanaďani.

V posledním roce se zhoršilo i vnímání USA. Za negativní ho označilo 39 procent lidí. Podobně je na tom také Evropská unie, kterou takto hodnotilo 27 procent účastníků průzkumu. Obliba unie podle BBC nejvíce klesla ve Španělsku, Německu a Francii.

Vůbec nejhůře vnímanou zemí ze 16 hodnocených států a EU se stal Írán, který negativně hodnotí 60 procent lidí. Na opačném konci žebříčku popularity je Německo, které je stejným procentem lidí vnímáno pozitivně.

Průzkum mezi loňským prosincem a letošním dubnem pro BBC provedla agentura GlobeScan na vzorku 24 542 lidí.

Související