Proruští separatisté v pátek na východě Ukrajiny sestřelili ukrajinské vojenské letadlo typu Antonov. Podle ukrajinské armády šlo o transportní stroj An-26, který může převážet až 40 cestujících a v tomto případě měl údajně na palubě humanitární pomoc.

Ozbrojenci tvrdí, že šlo o výzvědný letoun. Piloti se podle všeho zachránili, uvedla ukrajinská média.

Jak prohlásil ukrajinský armádní mluvčí Vladislav Selezňov, letoun byl zasažen nad městem, pilotům se ale podařilo ještě s ním odletět nad nedaleký les a zachránit se. Vyskočili padákem předtím, než stroj dopadl na zem.

Média nicméně poznamenávala, že přesný stav členů posádky nebyl znám. Stroj údajně vezl humanitární náklad sesbíraný dobrovolníky.

Ve stotřicetitisícovém Slavjansku bylo podle místních obyvatel po celý den slyšet ostřelování a výbuchy. Nedaleko města při útoku separatistů zahynul příslušník speciálních jednotek a další dva byli zraněni, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra.

Slavjansk je již od počátku týdne místem soustředěného útoku ukrajinské armády na povstalecké pozice. Tvrdé boje hlásila místní média zejména z předměstské obce Semenivka, kde podle nepotvrzených údajů zahynuly už stovky proruských radikálů.

Putin posílil kontrolu hranic

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil Federální bezpečnostní službě (FSB) posílit ochranu státních hranic a podniknout všechna potřebná opatření, aby se zamezilo nelegálním přechodům hranic. Oznámily to v sobotu ruské tiskové agentury s odvoláním na prohlášení Kremlu. Pod tajnou službu FSB spadá v Rusku i pohraniční stráž.

Putinův rozkaz podle agentury AFP přišel tři dny poté, co Kyjev připustil, že tři pohraniční přechody s Ruskem dobyli proruští povstalci. Agentura Reuters zase připomněla, že v pátek Putin jednal ve Francii se západními státníky a americký prezident Barack Obama vyzval Moskvu, aby ukončila podporu separatistů na východní Ukrajině a přestala jim dodávat výzbroj a další materiál.

Atentát na lídra povstalců

Mezi proruskými separatisty není jednota, už dříve mezi sebou provedli puč, nyní proti sobě pravděpodobně i bojují. Neznámí pachatelé v sobotu v Doněcku zastřelili jednoho z blízkých spolupracovníků povstaleckého vůdce Denise Pušilina. Oznámily to ruské tiskové agentury.

Pušilin se označuje za předsedu parlamentu povstalecké Doněcké lidové republiky, kterou rebelové vyhlásili na ovládaných územích v Doněcké oblasti. Podle Unianu byl zřejmě pravým cílem atentátníků právě Pušilin, který však vyvázl, zatímco jeho asistent Maxim Petruchin zahynul.

"V centru města, na Puškinově bulváru, vypálili z automatické zbraně dávku na auto Pušilinova asistenta. Maxim zemřel na místě," řekla mluvčí povstalecké republiky. Pušilin prý v autě nebyl; v době atentátu se nacházel v nedalekém sídle oblastní správy.

Podle agentury ITAR-TASS, odvolávající se na kriminalisty, vůz Toyota Camry Pušilinova asistenta byl nejprve napaden střelbou z kolemjedoucího auta. To následně zastavilo, útočníci vystoupili a ještě vypálili několik ran do asistenta, než odjeli.

Související