Iráčtí extremisté se v sobotu zmocnili univerzity ve městě Ramádí západně od metropole Bagdádu a drželi desítky studentů jako rukojmí. Podle agentury AP ale po zákroku bezpečnostních sil ozbrojenci své zajatce propustili a z objektu se stáhli. Série výbuchů zabila v Bagdádu v sobotu večer přes 40 lidí.

Extremisté do univerzitního areálu vtrhli ráno a pozabíjeli tři policisty strážící školu. Zmocnili se přitom studentů a personálu, které shromáždili v univerzitní noclehárně. Policie a armáda poté zahájily osvobozovací akci, při níž podle AP došlo k přestřelce. Z dostupných informací není jasné, zda byl někdo zabit či zraněn.

Podle agentury AFP patří ozbrojenci k radikální islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která se hlásí k Al-Káidě. Skupina během letošních bojů dostala pod kontrolu část provincie Anbár, jejímž správním centrem je právě Ramádí.

Irák koupí české L-159. Za dvanáct stíhaček zaplatí zhruba čtyři miliardy korun - čtěte ZDE

ISIL využívá sporů iráckých sunnitů se šíitskou vládou a snaží se dostat celý Anbár, obývaný hlavně sunnity, pod svou kontrolu. Počet obětí sektářského násilí v Iráku dosáhl od začátku roku více než 4000.

Podle policie v sobotu večer došlo na ulicích v Bagdádu také k výbuchům bomb nastražených v automobilech, které zabily devět lidí a 22 zranily. Následovalo šest výbuchů automobilových bomb v různých částech hlavního města, které usmrtily nejméně 35 lidí a 62 poranily. Podle policie se všechny útoky odehrály během jedné hodiny a zaměřovaly se na šíitské oblasti.

Střety na severu

K násilným bojům dochází v posledních dnech na severu země. V pátek vybuchla bomba ve vesnici menšinových Šabaků, kteří vyznávají většinou šíitský islám. Zahynuly asi tři desítky lidí.

Při sobotních střetech mezi bezpečnostními složkami a radikály zemřelo v severoiráckém Mosulu nejméně 59 lidí. Mezi mrtvými je 21 policistů a 38 povstalců.

Další násilnosti ve městě ležícím zhruba 350 kilometrů severně od metropole Baghdádu přišly pouhý den po pátečním krveprolití. Během něj v Mosulu a jeho bezprostředním okolí zemřely tři desítky lidí. Část z nich se stala obětí střetů policie s povstalci, nejméně 13 lidí pak přišlo o život při bombovém útoku na vesnici menšinových Šabaků.

Při násilnostech páchaných převážně islámskými extremisty umírají v Iráku měsíčně stovky lidí. Jen v květnu si násilí v zemi vyžádalo 799 obětí, což je letos nejvyšší počet mrtvých během jednoho měsíce. Od začátku roku zahynulo v zemi násilně více než 4300 osob.

Související