Pokud Ukrajina do pondělka nesplatí dluh za dřívější dodávky plynu v částce 1,95 miliardy dolarů (zhruba 400 miliard Kč), ruský monopolní vývozce plynu Gazprom jí zastaví veškeré dodávky. Prohlásil to ve čtvrtek generální ředitel Gazpromu Alexej Miller.

"Jestliže Ukrajina nezaplatí za (dodané) objemy, bude to znamenat, že dodávky na Ukrajinu klesnou na nulu," řekl Miller podle agentury Reuters ve vyjádření vysílaném ruskou televizí.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak ve středu prohlásil, že pokud Kyjev nezaplatí dlužné částky za dřívější dodávky plynu, zavede Rusko příští pondělí v 07.00 SELČ režim povinné platby předem. Kyjev by tak dostával jen tolik suroviny, kolik předem zaplatí.

Ukrajina podmiňuje zaplacení dluhu sjednáním nové dohody o dodávkách plynu. Moskva tento týden navrhla Kyjevu v rámci jednání za účasti Evropské komise snížení ceny za plyn o sto dolarů na 385,50 dolaru za tisíc metrů krychlových. Ukrajinská vláda nabídku ale odmítla a trvá na podepsání nového kontraktu.

Spor o plyn vypukl mezi Ruskem a Ukrajinou počátkem dubna, kdy Moskva zrušila předchozí slevy, které poskytla režimu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Cena plynu pro Ukrajince tak prudce vzrostla z 268,50 na 485,50 dolaru za tisíc metrů krychlových. Kyjev odmítá Ruskem stanovenou novou cenu plynu a také zpochybňuje výši svého dluhu, který podle agentury RIA Novosti celkově dosahoval čtyř a půl miliardy dolarů.

Podle Millera práce na South Streamu v Bulharsku pokračují

Miller se vyjádřil rovněž k tomu, že Bulharsko minulý týden na žádost Evropské komise oznámilo pozastavení prací na plynovodu South Stream, který má přivádět plyn z Ruska přes Černé moře a Balkán do západní Evropy. Řekl, že bulharská vláda firmu o žádném pozastavení prací neuvědomila, takže projekt dál pokračuje.

Bulharský ministr hospodářství a energetiky Dragomir Stojnev tento týden řekl, že Bulharsko se plánů na vybudování plynovodu South Stream nevzdává. Podle něj je projekt nezrušitelný a bude pokračovat, jakmile se vysvětlí spory ohledně toho, jak jej strukturovat tak, aby odpovídal směrnicím EU o liberalizaci energetického trhu.

South Stream má podle současných plánů začít přepravovat ruský zemní plyn do Evropy od prosince 2015. Bulharsko považuje výstavbu plynovodu za národní prioritu. Kolem plynovodu zatím provádělo jen přípravné práce, samotná stavba ještě nezačala.