Islámští radikálové v pondělí získali pod kontrolu další irácké město, a to Tall Afar na severu země. Irácká armáda proti jejich pozicím bojovala v provincii Anbár a 200 radikálů zabila. USA zvažují vojenskou pomoc irácké vládě, podle ministra zahraničí Johna Kerryho by to mohly být nálety vedené bezpilotními letadly.

Kerry potvrdil, že jsou USA připraveny spolupracovat při řešení irácké krize s Íránem, s nímž ale Washington už dlouho nemá diplomatické styky. Pentagon ale podle agentury Reuters vyloučil součinnost s Íránem na případné vojenské akci. Británie jakoukoli svou účast ve vojenské intervenci vyloučila.

Kerry, jehož citovala agentura Reuters, řekl, že nelze pochybovat o úmyslech radikálů postupujících nyní Irákem. Členové Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) od minulého týdne obsazují sunnity obývané části severního Iráku a blíží se k Bagdádu. Jejich cílem je ustavit chalífát v severních částech Iráku a Sýrie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.