Dlouho to bývala jen země viníků největšího zla. Jezdit v Izraeli německým autem bylo ještě desítky let po konci druhé světové války nemyslitelné. Ani sebekvalitnější německé výrobky neměly dlouho v Izraeli šanci uspět. A představa, že by se člověk vydal na dovolenou do Německa, se rovnala nezlomnému tabu. Pro řadu hlavně starších lidí ze Svaté země to platí dodnes.

Vnuci a vnučky přeživších holokaust vidí ale dnes právě v Německu, a zejména v jeho hlavním městě jedno z nejatraktivnějších míst na světě. Návrat "židovského Berlína" je žhavým tématem německé i izraelské metropole.

"Berlín je unikátní svým svobodným duchem, leností a širokou paletou lidí, kteří tu žijí," vysvětluje Mati Shemoelof, co se mu ve městě na Sprévě líbí. Příběh izraelského spisovatele, který v Berlíně žije od loňského září, ilustruje podobnou cestu tisíců mladých Izraelců.

Že se odstěhuje do Berlína, se Shemoelof rozhodl už v roce 2012, když se tu - jak sám říká - setkal s "úžasnou atmosférou města". Nyní zde připravuje knihu povídek, v nichž hlavní roli hraje právě Berlín a židovství.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se