Argentina se podle prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové nepodřídí americkému soudnímu rozhodnutí, které nařizuje splatit dluh nespokojeným věřitelům země ve výši 1,3 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 26,3 miliardy korun). Požadavek nejvyššího soudu USA označila za vydírání, které zemi zruinuje.

Politici odmítají platit dluhy majitelům státních dluhopisů, kteří se odmítli zapojit do programu na snižování státního dluhu po státním bankrotu v roce 2002.

"Hodláme splatit náš dluh a uděláme to," vysvětlila Fernándezová v pondělním prohlášení. "Jako prezidentka však nemohu vystavit zemi takovému vydírání," komentuje dále soudní verdikt. Země je prý ochotna vyjednávat, není však schopna splatit dluh jako celek. Dodala, že takové rozhodnutí může mít zásadní dopad na ekonomiku i nejchudší obyvatelstvo země.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.