Novým španělským králem se ve čtvrtek stal Felipe VI. V čele konstituční monarchie vystřídal svého otce Juana Carlose I., který odstoupil. Španělsko má nového vládce po 39 letech, slavnostní přísahu v parlamentu Felipe složí ve čtvrtek dopoledne.

Z rukou svého otce již nastupující panovník převzal široký červený pás, který je symbolem vrchního velitele ozbrojených sil.

Felipe VI. je vládcem Španělska již od půlnoci ze středy na čtvrtek, kdy byl v úředním věstníku zveřejněn zákon o abdikaci. Odstupující král ho podepsal ve středu.

Slavnostní akt přísahy složil v parlamentu před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí a byl formálně prohlášen hlavou státu.

Po přísaze v parlamentu Felipe VI. v projevu mimo jiné poděkoval svým rodičům a nastínil svou představu budoucnosti země. Slavnost se uskutečnila před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nastupující královský pár, Felipeho a jeho ženu Letizii, přivítal premiér Mariano Rajoy.

Krále ve čtvrtek ještě čekají další slavnostní akty, po projevu odcestuje vozem do královského paláce, kde promluví k shromážděným lidem z balkonu.

Oproti královské přísaze Juana Carlose, který se chopil vlády v době přechodu od diktatury Franciska Franka k demokracii, doznal akt jedné podstatné změny.

Král sice byl podle tradice jako vrchní velitel vojska oblečen v uniformě, mezi symboly přítomnými při aktu však chyběl kříž. Podle španělských médií tak dává nový panovník najevo, že není jen králem katolíků.

Zatímco odstupující panovník se v posledních letech vlády potýkal se značným poklesem popularity, nového krále vnímá pozitivně většina Španělů.

Média ho vykreslují jako nejlépe připraveného následníka trůnu v historii země: vystudoval vojenské akademie, ekonomii, právo i mezinárodní vztahy a státnické zkušenosti sbíral přes 20 let.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy a po několika operacích kyčle chodí o holi, svou abdikaci oznámil 2. června.

Juan Carlos byl svého jména první v celých dějinách španělské monarchie, nový král je oproti tomu již šestý Felipe na španělském trůně. Jeho předchůdci zemi vládli mezi 16. a 18. stoletím.

Související