Ministři financí zemí platících společnou evropskou měnou ve čtvrtek v Lucembursku podle očekávání podpořili rozšíření eurozóny o Litvu od počátku příštího roku. Novinářům to po jednání ministrů financí eurozóny řekl předseda této skupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska.

Evropská komise a Evropská centrální banka už na počátku měsíce oznámily, že pobaltská země plní podmínky pro přijetí eura.

"Souhlasili jsme s těmito institucemi, že Litva potřebná kritéria plní," prohlásil Dijsselbloem. Je to podle něj zasloužené ocenění země, která prý "působivě" zvládla konvergenční proces i finanční krizi.

Litevský ministr financí Rimantas Sadzius kolegy ujistil, že Vilnius bude pokračovat v rozumné hospodářské politice, aby Litva neměla v eurozóně problémy. Pokud vše půjde dobře, budou se Litevci od září účastnit jednání euroskupiny jako pozorovatelé, od ledna příštího roku pak jako plnoprávní členové.

Litva bude devatenáctou z celkem 28 zemí Evropské unie, která přijme euro – měnu spojovanou v posledních letech také s ekonomickými potížemi EU. Litva je poslední ze tří pobaltských zemí, někdejších částí Sovětského svazu, která zatím eurem neplatí.

"Přijetí eura získává – s ohledem na okolnosti vzniklé nedaleko hranic Litvy – velký význam," zdůrazňuje litevský premiér Algirdas Butkevičius. Naráží tak na komplikovanou bezpečnostní situaci způsobenou napětím mezi Ruskem a Evropskou unií kvůli ukrajinské krizi.

Přistoupení ke společné měně je podle Vilniusu ekonomicky a politicky strategický krok, který přispěje k rychlejšímu ekonomickému růstu a zlepší život občanů země. "Je to další krok k prohloubení ekonomické, finanční a politické národní bezpečnosti," dodal Butkevičius.

Litva plní potřebná maastrichtská kritéria, má odpovídající měnovou politiku a provedla významné hospodářské reformy.