V pátek ráno stály před centrálou CCB v Sofii fronty lidí. Podle guvernéra centrální banky Ivana Iskrova je tam přivedly negativní zprávy v médiích, které způsobily, že klienti CCB tento týden začali hromadně vybírat vklady.

To vedlo ke ztrátě likvidity a k následnému zařazení banky do režimu zvláštního dohledu poté, co centrální banka v pátek ráno obdržela zprávu, že CCB kvůli nedostatečným finančním prostředkům pozastavila všechny platby.

Podle Iskrova však bance zatím bankrot nehrozí. "Rád bych se vyjádřil velmi jasně. Jednáme rychle, abychom bankrotu zabránili," uvedl Iskrov a vyzval vkladatele ke klidu.

Bulharská centrální banka sesadila dosavadní management a dozorčí radu CCB a na tři měsíce převzala kontrolu nad aktivitami banky. Ta po tuto dobu nebude provádět žádné bankovní operace. Centrální banka zároveň přechodně odebrala práva akcionářům a jmenovala zvláštní poradce.

Bulharská burza až do konce páteční obchodní seance vyloučila CCB z obchodování. Vláda oznámila, že má centrální banka ve svých snahách CCB stabilizovat její plnou podporu.

Corporate Commercial Bank přitom ještě tento týden tvrdila, že je stabilní, má vysokou likviditu a funguje normálně. "CCB... je stále terčem záměrného mediálního tlaku a spekulací, které ji chtějí destabilizovat a ohrozit stabilitu celého bankovního systému v zemi," citoval ve čtvrtek ze sdělení banky server novinite.com.

"Jakkoli to vypadá, že za touto věcí je hodně politiky... celý problém vyvolává otázku, proč se to nechalo vystupňovat na úroveň zasažení systémově důležité banky," poznamenala podle agentury Reuters německá Commerzbank.

Potíže jedné z klíčových bulharských bank přicházejí v době, kdy má Bulharsko jednat o případném vydání dluhopisů denominovaných v eurech. V pondělí mají začít prezentace pro investory. Náklady na pojištění bulharských dluhopisů před rizikem nesplácení však v pátek stouply nejvýše od ledna.

Podle informace, kterou přinesla agentura DPA je to poprvé od vstupu Bulharska do EU, kdy se nějaká bulharská banka dostala do režimu zvláštního dohledu.

Během finanční a měnové krize z konce roku 1996 a na počátku následujícího roku muselo být v zemi několik finančních institucí zavřeno kvůli platební neschopnosti.