Polský časopis Wprost, který minulý týden zveřejněním obsahu rozhovoru guvernéra centrální banky a ministra vnitra otřásl důvěrou ve vládu Donalda Tuska, má k dispozici další potenciálně třaskavou nahrávku.

Magazín prý získal záznam konverzace, v níž ministr zahraničí Radoslaw Sikorski ostře kritizuje polsko-americké vztahy.

Informovala o tom v neděli agentura AP.

Časopis chce přepis záznamu zveřejnit v plné šíři v pondělí nebo v úterý. Úryvky z něj v neděli citovala polská média.

Na záznamu z loňského roku spolu podle Wprostu hovoří Sikorski a tehdejší ministr financí Jacek Rostowski.

"Víš přece, že polsko-americké vztahy za moc nestojí," říká údajně šéf polské diplomacie Sikorski svému kolegovi z kabinetu a s pomocí vulgárních výrazů dál vysvětluje, že vzájemné vztahy jsou dokonce škodlivé, protože Polsku dávají falešný pocit bezpečí a Polsko tomuto pocitu naivně věří.

Zároveň si prý Polsko nadstandardními vztahy s Washingtonem zbytečně znepřáteluje Německo a Rusko.

"Problém v Polsku je ten, že máme malou hrdost a nízkou sebeúctu," říká údajně Sikorski.

Zatím není jasné, zda je nahrávka autentická. Wprost nesdělil ani, jak se k ní dostal.

Polské ministerstvo zahraničí nicméně nepopřelo, že Sikorski zveřejněné poznámky vyslovil. Odmítlo ale poskytnout bližší komentář předtím, než budou záznamy zveřejněny v plném znění.

"Je těžké se vyjadřovat k něčemu, co je jen pár vět vyňatých z rozhovoru. Pravděpodobně to budeme komentovat v pondělí či v úterý po zasedání vlády," řekla mluvčí ministerstva Malgorzata Kidawá-Blonská.

Minulý víkend otiskl Wprost přepis tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartolomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu.

O aféře se začalo ještě více mluvit poté, co bezpečnostní složky ve středu vtrhly do redakce magazínu a pokoušely se bez dodržení patřičných úředních procedur od šéfredaktora získat podklady týkající se tajné nahrávky. Zásah vyvolal vyhrocenou debatu o svobodě tisku.

Sikorski je považován za velkého kritika Moskvy. Otevřeně se jí postavil kvůli jejímu postupu vůči Ukrajině. Mluvilo se o něm i jako o možném nástupci Catherine Ashtonové na postu šéfa diplomacie EU.

Související