Do konce příštího roku by se měl otestovat nový dopravní systém, který umožní cestovat nad izraelskou metropolí Tel Avivem v kabinách zavěšených na magnetické dráze. Jde o první realizaci systému skyTran, který má umožnit vyhnout se pozemním dopravním zácpám.

Kabiny pro dvě osoby si budou pasažéři přivolávat chytrým telefonem. Dosáhnou rychlosti až 70 kilometrů v hodině a počítá se s tím, že v budoucnu budou mnohem rychlejší.

Kalifornská firma skyTran se v případě izraelského projektu spojila s tamním výrobcem vojenské techniky Israel Aerospace Industries.

Systém bude vyzkoušen v centrálním Izraeli na trase dlouhé půl kilometru, a pokud bude test úspěšný, začne se budovat v Tel Avivu celá síť.

"Tel Aviv je světové město, jezdí tam lidé z celého světa, je to obchodní centrum. Izraelci milují moderní techniku, takže nemáme strach, že by tento systém nechtěli používat. Je to ideální testovací místo," sdělil šéf skyTran Jerry Sanders.

Firma dokončuje přípravy první linky pro cestující. Bude měřit sedm kilometrů a bude mít tři stanice. Počítá se, že její vybudování přijde na 50 milionů dolarů (miliardu korun).

Sanders řekl, že jedna magnetická kolej umožní za hodinu přepravit 12 tisíc osob, což odpovídá přepravním možnostem tříproudové dálnice.

SkyTran o projektu hovoří jako o revoluci veřejné dopravy. Počítá s výstavbou těchto linek vyvýšených asi šest metrů nad městy v Indii i v USA v závislosti na tom, jak dopadne pilotní projekt v Izraeli.

Kalifornie, odkud nápad vzešel, se zdá být zemí futuristickým dopravním prostředkům zaslíbenou. Před necelým rokem totiž miliardář a majitel společností Tesla Motors a SpaceX Elon Musk navrhl pro spojení mezi Los Angeles a San Franciscem potrubní osobní dopravu Hyperloop.

Projekt, o kterém jeho autor i někteří další odborníci tvrdí, že veškeré potřebné technologie k jeho zprovoznění už existují, ale zatím zůstává ve formě myšlenky a i sám Musk se při jeho zveřejnění nechal slyšet, že pro něj není prioritou.


Premier Skytran à Tel-Aviv by infolivetv

Související