Andrej Babiš s komunistickou Státní bezpečností (StB) nespolupracoval. Ve čtvrtek o tom rozhodl bratislavský okresní soud, kde se český ministr financí domáhal očištění svého jména. 

Babiš tak byl veden v seznamech jako agent Bureš neoprávněně. Vědomá spolupráce z provedených důkazů podle soudkyně nevyplývá. Rozsudek není pravomocný, Ústav paměti národa (ÚPN) se odvolá. 

"Jinak to ani dopadnout nemohlo," reagoval na rozsudek Andrej Babiš pro Českou televizi. "Věděl jsem, že vyhraji, protože svědomí mám čisté a nikdy jsem nic špatného neudělal," dodal. 

Jednání začalo po dvanácté hodině. Ani jedna ze stran už neměla žádné návrhy k doplnění dokazování. Soudkyně proto pokračovala čtením spisu. Sám Babiš k soudu nepřišel.

"Soud neměl za prokázané, že navrhovatel vědomě spolupracoval se Státní bezpečností a že byl jejím agentem," řekla soudkyně v odůvodnění verdiktu. Dodala, že samotná evidence Babiše v archivních svazcích StB neprokazuje jeho vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií. Zdůraznila rovněž, že neexistuje písemný závazek Babiše spolupracovat s StB.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.