Levicová vláda slovenského premiéra Roberta Fica chce po letech úsporných opatření výrazněji zvýšit minimální mzdu, snížit povinné odvody pro lidi s nízkými a středními příjmy a zlevnit domácnostem plyn. Fico to v sobotu oznámil na mimořádném sněmu své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Podle premiéra rovněž nastanou personální změny v jeho jednobarevném kabinetu, detaily ale Fico neuvedl.

Mimořádný sněm svolala strana tři měsíce po Ficovu neúspěchu v prezidentských volbách, ve kterých premiér a předseda Směru-SD kandidoval jako favorit na vítězství. Nakonec ale prohrál s nezávislým kandidátem Andrejem Kiskou. Směr-SD sice zůstává nejpopulárnější politickou stranou, její preference v posledním období ale klesly. V nedávných eurovolbách strana přišla o jedno z předchozích pěti křesel v Evropském parlamentu.

Připravovaný balíček opatření, který zahrnuje také zavedení bezplatného cestování vlakem pro žáky, studenty a důchodce, jakož i daňové úlevy na podporu výzkumu a vývoje, jsou součástí balíčku opatření, které mají zlepšit životní úroveň obyvatelstva. Zaměstnanci při cestování vlakem do práce zase dostanou poloviční slevu z běžného jízdného.

"Je to 15 opatření, které nazýváme pozitivní balíček opatření pro slovenskou veřejnost. Lidé nás nebudou volit za konsolidaci veřejných financí, ale za to, co pocítí ve svém životě," prohlásil Fico v projevu před delegáty strany. Dodal, že po ovládnutí obchodní divize plynáren SPP státem v příštích dvou letech klesne cena plynu pro rodiny o dvouciferné číslo.

Ministr financí a místopředseda Směru-SD Peter Kažimír doplnil, že zmiňovaná opatření si vyžádají 250 milionů eur (6,8 miliardy korun). "Máme ambici to zvládnout i při plánech na další snižování schodku veřejných financí," řekl Kažimír.

Současné slovenské vládě se loni poprvé od zavedení eura na Slovensku v roce 2009 podařilo stlačit schodek veřejných financí pod klíčovou hodnotu tří procent výkonu ekonomiky, jak to vyžadují pravidla Evropské unie. Fico oznámil, že jeho kabinet navzdory ozdravení státních financí nesníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na předchozích 19 procent ze současných 20 procent, jak to předpokládá zákon schválený předchozí vládou. Nižší DPH by podle odhadů způsobila výpadek v daňových příjmech státu ve výši asi 200 milionů eur.

Fico bez bližších podrobností rovněž oznámil, že v jeho vládě, která nastoupila do úřadu na jaře roku 2012, dojde k personálním změnám. "Budou změny ve vládě i na postech státních tajemníků," vyhlásil Fico. Slovenská média už dříve spekulovala, že z funkcí by měli odejít ministři školství a hospodářství. Fico po skončení sněmu odmítl tyto informace před novináři komentovat. Premiér neuvedl ani termín, kdy přistoupí k první změně.

Předseda Směru-SD v projevu netajil nespokojenost s prací některých funkcionářů strany. "Chovají se arogantně a mocensky. Přestali komunikovat se starosty a lidmi. Přestávají být schopní mobilizovat voliče," řekl Fico, podle kterého stranu kromě změn ve vedení čekají personální výměny i na úrovní regionálních struktur.

Rezignaci na post místopředsedy Směru oznámil na sněmu Vladimír Maňka. Současný europoslanec v loňských přímých volbách neobhájil post předsedy Banskobystrického kraje, kterým byl zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba. Místopředsedou strany byl naopak znovu zvolen ministr kultury a šéf Ficovy prezidentské kampaně Marek Maďarič, který ze stranického postu odstoupil v reakci na Ficův neúspěch ve volbách hlavy státu.

Směr-SD sestavil jednobarevnou vládu po předloňských volbách. Strana tehdy získala 44,4 procenta hlasů a obsadila většinu křesel ve sněmovně. To jí umožňuje prosadit běžné zákony bez nutnosti hledat podporu u opozice.