V boji proti radikálům z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) mají iráckým vládním silám pomoci ruské stíhačky Su-30K, které vláda premiéra Núrího Málikího koupila od Moskvy. 10 těchto strojů přistálo v sobotu na několika iráckých vojenských letištích, informovala ruská agentura RIA Novosti.

Náčelník krizového štábu irácké armády generál Alí Sajdí v neděli v souvislosti s postupem sunnitských radikálů vyzval k rozdělení země na autonomní zóny pro šíity, sunnity a Kurdy.

"Všechny skupiny by měly dostat vlastní regiony. To je jediné řešení," řekl Sajdí německému nedělníku Welt am Sonntag.

Jen takové rozdělení může podle něj zbavit sunnitskou skupinu ISIL podpory ze strany sunnitské komunity. "ISIL tvoří jen asi 10 procent bojovníků. Hlavní roli hrají sunnitské kmeny a strana Baas svrženého diktátora Saddáma Husajna," prohlásil Sajdí.

Generál zároveň ujistil, že metropole Bagdád je před bojovníky ISIL bezpečná. "Utvořili jsme obranný pás kolem Bagdádu tvořený čtyřmi divizemi po 15 tisících mužích. Jsou to elitní jednotky. K tomu přidejte dobrovolníky, kterých stále přibývá. ISIL může provést teroristické akce, ale Bagdád nikdy nedobude," řekl Sajdí.

V nejbližších dnech budou do bojů proti povstalcům nasazeny i ruské stíhačky, řekl člen bezpečnostního a obranného výboru minulého parlamentu Abbás Bajátí. Pilotovat je prý budou bývalí piloti irácké armády, kteří mají zkušenosti s takovou technikou.

Ředitel ruského Střediska analýzy světového obchodu se zbraněmi Igor Korotčenko vyjádřil podle ruské agentury domněnku, že Irák koupil použité ruské stíhačky, které byly v opravě v Bělorusku.

Irácká armáda bojuje proti islámským radikálům na několika frontách. Pokračuje v soustředěném útoku na město Tikrít, které bojovníci ISIL nedávno obsadili, bojuje se také jihozápadně od Bagdádu v provinciích Anbár a Babylon.

K zachování jednoty země a zabránění válce naproti tomu vyzval irácké vládce při dnešním požehnání Městu a světu i papež František. "Násilí plodí násilí, dialog je jedinou cestou k míru," řekl věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí v Římě.

Související