Ukrajinské vládní síly, které po desetidenním příměří obnovily v úterý ráno bojové operace proti proruským povstalcům na východě země, hlásí úspěchy.

Prezident Petro Porošenko pogratuloval vojákům a pohraničníkům k dobytí pohraničního přechodu s Ruskem Dolžanskij v Luhanské oblasti jako k "prvnímu vítězství od obnovení protiteroristické operace". Oznámila to prezidentská kancelář.

Přechod podle agentury Interfax ženisté zbavili nastražených min a výbušných nástrah, kterých údajně bylo 15 na parkujících vozidlech a dvě desítky přímo na přechodu.

Separatisté v uplynulých týden ovládli přinejmenším tři pohraniční přechody s Ruskem. Kyjev i Západ se od Moskvy domáhaly, aby přestala s podporou separatistů a zabránila v přepravě zbraní a žoldáků přes hranice k povstalcům. Obvinění z podobné aktivity Rusko popírá.

Prezident Porošenko v noci na úterý oznámil, že neprodloužil jednostranné příměří, které separatisté podle něj více než stokrát porušili, a prohlásil, že armáda ukrajinské území získá zpět. "Zaútočíme a naši zemi osvobodíme. Rozhodnutí nepokračovat v příměří je naší odpovědí teroristům, ozbrojencům a banditům," uvedl Porošenko.

Klid zbraní oficiálně skončil v pondělí ve 21 hodin našeho času.

Kyjev neprodloužil příměří se separatisty, armáda prý zaútočí - čtěte ZDE

Kyjev prodloužil nedodržované příměří. Rusko protestuje proti asociační dohodě s EU - čtěte ZDE

Boje v úterý vzplály v Doněcké a Luhanské oblasti, a to i s nasazením těžkých zbraní a letectva. Zatímco ukrajinská média referují o postupu vládních jednotek k hlavním baštám povstalců, ruská agentura ITAR-TASS tvrdí, že v Luhanské oblasti se povstalcům podařilo dělostřelbou na kolonu obrněné techniky zničit šest ukrajinských tanků.

Ruský prezident Vladimir Putin postup Kyjeva v úterý kritizoval a obvinil Porošenka, že převzal "veškerou vojenskou i politickou odpovědnost" za pokračování bojů na východě Ukrajiny. Varoval také, že Rusko bude nadále energicky hájit práva Rusů a krajanů v cizině.

Na východě Ukrajiny žije asi sedm milionů ruskojazyčných Ukrajinců.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov později uvedl, že prezident před svými poradci upozornil, že situace na Ukrajině se od ukončení příměří prudce zhoršuje.

Související