Slovensko přebírá 1. července od Maďarska předsednictví visegrádské skupiny a jak tato země, tak tato skupina čelí nelehkým výzvám. Krize na Ukrajině je jako dělaná pro projevy solidarity uvnitř visegrádské čtyřky (V4). V klidných letech po vstupu do EU byla V4 uskupením bez mise. Nyní se okolnosti změnily tak, že by V4 měla opět získat na významu.

Všechny čtyři země sdílejí bolestné historické zkušenosti. Mají vazby na Ukrajinu, s výjimkou České republiky s touto zemí sousedí a jejich zahraničněpolitické i obranné elity jsou instinktivně zaměřené na atlantický prostor. Místo toho však nastal pravý opak. Skupina V4 se ani zdaleka nestala přirozeným centrem "hraniční Evropy", ale rozštěpila se tak, že upadá do bezvýznamnosti.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru