Od neděle existuje na části území Sýrie a Iráku chalífát s názvem Islámský stát. Ten založila radikální sunnitská organizace ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii), která i nadále pokračuje v obsazování iráckých území.

USA mezitím oznámily, že na Blízký východ vyšlou dalších 300 vojáků. Ti budou chránit velvyslanectví, americké občany a bagdádské letiště. Do aktuálních bojů se ale nezapojí.

Ačkoliv lidé začali žít v chálífátu, podle experta na Blízký východ Marka Čejky se pro ně téměř nic nezmění. "Může se změnit jen to, že teroru ISIS bude dodáváno náboženské zdůvodnění," tvrdí Čejka, který působí v Ústavu mezinárodních vztahů a na Hartford Seminary v USA.

Jakou relevanci má vznik státu, když ho žádná země neuzná?

Samozvaných a mezinárodně neuznaných států je po světě celá řada – od různých recesistických projektů typu Valašského království až například po Kosovo, které na jednu stranu řada států a velmocí uznává, jiné se však vehementně proti diplomatickému uznání stavějí.

Potenciální nový stát na území Iráku a v jeho okolí může začít kontrolovat zdejší ropu a plyn. Pokud bude schopen si toto postavení silou udržet, může teoreticky začít získávat i mezinárodní podporu. Velmi nebezpečné jsou velké peníze v rukou ISIS, kterými je schopná ovlivňovat "přirozená přání zdejšího lidu".

Můžeme vidět, že například afghánsko-pákistánský Tálibán se pragmaticky mění, přizpůsobuje se novým podmínkám a ani po letech bojových operací Američanů a jejich spojenců ho nelze zdaleka pomíjet. To může být i případ ISIS.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.