Přísnější kontroly cestujících mířících letecky do USA zavádí Velká Británie. Dochází k tomu na základě americké žádosti. Spojené státy získaly informace, že členové al-Káidy působící v Jemenu a také teroristé v Sýrii pracují na bombě, kterou bude možné pronést na palubu letadla i přes detektory. 

Nové kontroly v Británii se tak podle tamního ministra dopravy Patricka McLoughlina budou týkat letů do USA, ale také několika vnitrostátních linek. Jak konkrétně budou kontroly zpřísněny, britské úřady neoznámily, provoz při odbavování cestujících by to však nemělo výrazněji ovlivnit. 

Žádost Američanů se týká všech zámořských letišť, zatím na ni ale zareagovali pouze Britové. O žádných přísnějších pravidlech zatím neuvažuje ani pražské ruzyňské letiště. Česká republika se totiž v tomto podle mluvčí letiště Evy Krejčí drží stanoviska Evropské unie, žádnou žádost navíc zatím letiště ani neobdrželo. 

Británie chce vytvářet seznamy osob, které nesmějí do letadla - čtěte ZDE

O zostřená opatření prý zatím nepožádala ani společnost Delta Airlines, která zajišťuje přímý let mezi Prahou a New Yorkem. 

Související