Pozoruhodná série údolí Great Glen (Velké údolí, skotsky An Gleann Mòr) vděčí za svůj vznik tektonické aktivitě. Zlomová linie se táhne diagonálně vnitrozemím Skotska od Atlantiku až k Severnímu moři.

Nynější rozeklanou krajinu údolí utvářel také ledovec, který začal ustupovat zhruba deset tisíc let před naším letopočtem. Díky tající ledové mase naplaveniny písku, bahna a štěrku se postupně vytvořily strmé břehy největšího ze zdejších sladkovodních jezer, Loch Ness.

První obyvatelé se tady usídlili nedlouho po konci poslední doby ledové a dodnes si říkají highlanders - horalové.

V článku se dále dozvíte

  • Je to už téměř dvě stě let, co byl v kouzelném zákoutí Great Glen ve Skotsku vyhlouben Kaledonský kanál. Necelých 100 km dlouhý průplav, spojující Severní moře a Atlantik, umožňuje lodím proplout údolím, v němž leží známé jezero Loch Ness.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.