Ukrajinské vládní síly vyhnaly proruské separatisty z východoukrajinského města Slavjansk, které bylo jednou z hlavních bašt povstalců a symbolem jejich boje.

Na příkaz prezidenta Petra Porošenka armáda na slavjanské radnici vyvěsila ukrajinskou vlajku. Zástupci separatistů potvrdili, že povstalci po nočních bojích stotisícové město opouštějí.

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko však upozornil, že operace ve městě pokračují. "Slavjansk je v obležení. Nyní pokračuje operace s cílem neutralizovat malé skupiny ukrývající se v budovách, v nichž žijí mírumilovní občané," citovala Lysenka odpoledne agentura AP.

Zástupce separatistů Andrej Purgin AP potvrdil, že povstalci odcházejí, a zároveň obvinil ukrajinskou armádu, že město přeměnila "v troskách". Jeden z povstaleckých velitelů AP řekl, že jeho lidé se přeskupují do sousedního Kramatorska.

Jiní separatisté se snaží úspěch ukrajinské armády bagatelizovat. Proruský gubernátor Donbasu Pavel Gubarev napsal, že jde jen o taktický ústup povstalců. "Obecně, Rusové ustupují pouze před rozhodující vítěznou bitvou," prohlásil Gubarev.

Odchod separatistů AFP dnes potvrdil i slavjanský starosta dosazený separatisty Vladimir Pavlenko. "Bojovníci odešli," řekl. Zároveň ale tvrdil, že ukrajinská armáda ještě ve Slavjansku není a že ve městě panuje bezvládí.

Ruská agentury kromě toho informovaly, že ukrajinské síly zničily velitelství separatistů ve městě Artěmivsk jižně od Doněcku. Separatisté potvrdili, že kvůli rozsáhlé vládní ofenzivě opustili své pozice podél své severní "fronty".

"Ministr obrany" povstalecké Doněcké lidové republiky Strelkov v pátečním rozhovoru s televizním serverem LifeNews v zoufalé výzvě upozornil Moskvu, že Slavjansk "do jednoho, nejvýše dvou týdnů" padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne "ve prospěch nás, ruského lidu, který zde žije".

Také dobytí města se zhruba 77.000 obyvateli Avakov potvrdil na Facebooku. V pátek večer podle něj oddíl ministerstva vnitra v Artěmivsku provedl útok na město. "Velitelství Doněcké lidové republiky bylo zničeno," hlásí Avakov.

Ukrajinské vládní síly tento týden zahájily ofenzivu proti separatistům poté, co nebyl znovu prodloužen klid zbraní, který trval dohromady deset dní. Prezident Porošenko řekl, že je ochoten se k příměří vrátit.

Dobytí Slavjanska znamená významné vítězství pro ukrajinskou armádu, která se v uplynulých měsících zdála být neschopná potlačit povstalce. Porošenko ve čtvrtek jmenoval nové vedení armády i nového ministra obrany.

Související