Ukrajinské ozbrojené síly v sobotu vyhnaly separatisty ze Slavjansku, který byl považován za významnou baštu povstalců, a poté i z nedalekého Kramatorsku.

Povstalci z těchto regionů zamířili do oblastního centra Doněcku. Domobrana posiluje obranu tohoto města, uvedla tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky.

Přímo v Doněcku s milionem obyvatel údajně nejsou vojáci ukrajinské armády.

Kyjev sice v uplynulých dnech prohlašoval, že usiluje o obnovení klidu zbraní, ale povzbuzen sobotními útoky prezident Petro Porošenko zároveň slíbil pokračování ofenzivy proti povstalcům.

Získání Slavjansku, velitelského centra povstalců, označil Porošenko za vítězství "velkého symbolického významu", ale varoval před předčasným "odpalováním ohňostrojů".

Vláda v Kyjevě hovoří o jednom z největších vítězství od zahájení "protiteroristické" operace v polovině dubna.

"Jsem velmi vzdálen euforii. Situace zůstává velmi složitá. Teroristé se teď zabarikádují ve velkých městech," varoval v sobotu Porošenko. Úspěchy vládních sil mu prý ale daly za pravdu, když neprodloužil příměří, které vypršelo v pondělí.

Separatisté klid zbraní nepodpořili a teď za to podle ukrajinského prezidenta "sklízejí zasloužený trest".

Podle agentury DPA proruské síly na východě Ukrajiny nadále bojují za nezávislost svých "lidových republik", Doněcké a Luhanské, a stále spoléhají na vojenskou pomoc z Moskvy.

V noci na neděli se podle agentury Ria Novosti ocitl pod dělostřeleckou palbou "zadní voj" povstalců, který měl jistit odchod separatistů ze Slavjansku a Kramatorsku. Místní obyvatelé hovořili o bubnové palbě a požárech na předměstích někdejších separatistických bašt.

Povstalci ještě neprohráli

Tisková služba "Doněcké lidové republiky" mezitím potvrdila, že ukrajinská armáda převzala kontrolu nad Kramatorskem, Slavjanskem a Mykolajivkou. Zároveň však odmítla zprávy médií o údajných výbuších v centru Doněcku.

"Nemáme zprávy o tom, že by se ukrajinská armáda probojovala do města," citovala dnes mluvčího separatistů agentura Itar-Tass.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že někteří rebelové se vzdali ukrajinské armádě nebo se pokoušeli vmísit mezi civilisty. Část povstalců zamířila do města Horlivka a střetla se s vládními silami, napsal Avakov na svém facebookovém profilu.

Do Doněcku mezitím podle DPA dorazila větší povstalecká uskupení. Kolony, ve kterých byly i tanky a pancéřované vozy, byly v sobotu večer na příjezdových cestách do města.

Povstalci nechtějí hovořit o své porážce. Ze Slavjansku prý neuprchli před armádou, ale pouze se v zájmu ochrany civilního obyvatelstva přeskupili, tvrdí předák separatistů Andrej Purgin. "Náš odpor nebyl zlomen," ujišťuje. 

Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov očekává, že "horká fáze" bojů na východě Ukrajiny během několika týdnů skončí. "Překonání této krize ale potrvá léta," upozornil diplomat, podle něhož je Ukrajina "hluboce rozpolcena".

Ukrajinská armáda prý ostřelovala obytnou zónu v Luhansku

Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že ukrajinská armáda raketami ostřelovala obytné budovy v Luhansku. Několik budov prý začalo hořet. Zemřel jeden civilista a čtyři další byli zraněni. Podle očitých svědků, které cituje agentura Itar-Tass, byl cílem průmyslový objekt.

Podle "ministra zdravotnictví" povstalecké Luhanské lidové republiky Viktora Babasinjana zasáhla palba civilisty na místním autobusovém nádraží. Povstalci jsou přesvědčeni, že útok má na svědomí průzkumná jednotka ukrajinské armády, která pronikla do města z luhanského letiště ovládaného vládními silami.

"Obyvatelé spěchali do protileteckých krytů nebo opustili ostřelovanou oblast," citovala separatisty ruská agentura. Tisková služba povstalecké republiky dále uvedla, že ukrajinská armáda rovněž ostřelovala luhanské čtvrtě Krasnodon a Sverdlovka.

V noci na dnešek se podle Itar-Tass odehrály boje s nasazením minometů také poblíž luhanského letiště, které kontrolují ukrajinské vládní síly. Bojové operace jsou hlášeny například také z vesnic Mettalist a Krasnyj Jar.