Americký Federální úřad pro letectví (FAA) připravuje pravidla pro běžné používání malých bezpilotních létacích strojů ke komerčním účelům. Návrh by měl být předložen k připomínkám ještě letos, sdělil úřad agentuře Reuters.

Bude to klíčový krok k tomu, aby nad americkým územím mohla dálkově ovládané stroje provozovat řada uživatelů od médií přes farmáře po zásilkové firmy.

Mediální, filmové a energetické společnosti, farmáři, kteří potřebují monitorovat úrodu, a další firmy a skupiny vyvíjejí na FAA tlak, aby zrušil zákaz komerčního provozování bezpilotních letounů.

V červnu orgán pro dohled nad FAA uvedl, že úřad zřejmě nestihne do Kongresem stanoveného termínu vypracovat pravidla integrace bezpilotního létání do vzdušného provozu.

Podle zdrojů Reuters už má FAA pracovní návrh regulace a nechává jej obíhat v rámci úřadu. FAA to komentovat odmítl, uvedl ale, že "je na cestě k tomu, aby vydal návrh pravidel pro malé UAS (bezpilotní létající systémy) v tomto roce".

Schválit celý regulační systém bude zřejmě trvat několik let. Vyjádřit se totiž musí další vládní úřady jako ministerstvo obrany a ministerstvo vnitřní bezpečnosti, řekl bývalý šéf právního oddělení FAA Tedd Ellett. Do té doby je jedinou možností získávat od FAA výjimky, dodal.

FAA v červnu udělil první výjimku pro komerční lety bezpilotního stroje nad americkou pevninou energetické společnosti BP. Ta bude této technologie využívat ke kontrole ropných potrubí, silnic a dalších zařízení u severoaljašského města Prudhoe Bay.

Mezinárodní asociace pro bezpilotní letecké systémy (AUVSI) odhaduje, že kvůli zákazu komerčních bezpilotních letů ztrácí americká ekonomika ročně asi deset miliard dolarů (přes 200 miliard Kč). O výjimku u FAA požádalo od konce května 12 firem, z toho osm filmových společností, které chtějí pomocí bezpilotních strojů natáčet filmové scény.