Izraelská armáda podnikla od noci na úterý více než 150 leteckých útoků na cíle v palestinském Pásmu Gazy. Podle Palestinců si útoky za posledních 24 hodin vyžádaly nejméně 15 mrtvých, byly mezi nimi i dvě děti, uvedl izraelský list Haarec.

Izrael úterními útoky reagoval na ostřelování jihu země raketami, které byly vypáleny právě z Pásma Gazy.

Desítky raket, které byly v úterý večer vypáleny na Izrael, dolétly prý dosud nejhlouběji na území židovského státu. Palestinské radikální hnutí Hamás uvedlo, že mířilo i na Haifu na severu země. Oběti nejsou hlášeny, uvedla izraelská armáda.

"Cílem operace je zastavit teror, kterému Izraelci čelí každý den," komentoval nynější nálety na Pásmo bez dalšího upřesnění mluvčí armády Peter Lerner.

Možnou pozemní operaci už dopoledne naznačil premiér Benjamin Netanjahu. "Je načase přestat jednat s Hamásem v rukavičkách," uvedl.

Večer v reakci na úterní útoky prohlásil, že nařídil rozšíření vojenské operace proti "teroristům z Gazy". "Tato operace nějaký čas potrvá," dodal.

Na svém bezpečnostním zasedání vláda už předtím schválila povolání 40 tisíc záložníků. Ti se do akcí nezapojí hned, ale mají být připraveni právě v případě rozšíření operace, oznámila armáda.

Palestinské hnutí nejprve ostřelovalo cíle v okruhu asi 40 kilometrů od Pásma Gazy. Mluvčí Brigád mučedníka Izzuddína Kásama, které jsou ozbrojeným křídlem Hamásu, následně pohrozil, že vyšlou rakety i na Tel Aviv a prý ještě dál.

Večer se pak jejich slova naplnila, když se rozezvučely sirény varující před útokem i v Tel Avivu, který leží asi 70 kilometrů od Pásma. Raketu zachytil protiraketový systém Iron Dome a zneškodnil ji. Od půlnoci dopadlo na Izrael nejméně 130 raket.

Letadla z mezinárodního Ben Gurionova letiště v Tel Avivu, které se nachází asi 80 kilometrů severně od Pásma Gazy, podle izraelských médií už kvůli obavám z raket údajně změnily trasu vzletu i přistání. Některé lety tak mohou mít zpoždění.

Sirény leteckého poplachu se rozezněly i v Jeruzalémě, který leží asi 80 kilometrů od Gazy, místní obyvatelé mluvili o tom, že slyšeli tři výbuchy. Nebylo jasné, zda šlo o exploze při dopadu raket, nebo při jejich zneškodnění protiraketovým systémem.

Izraelská armáda následně oznámila, že rakety mířily dosud nejhlouběji na izraelské území. Potvrdila také, že jedna raketa vypálená z Gazy v oblasti Jeruzaléma vybuchla.

Hamás tvrdil, že odpálil rakety na Tel Aviv, Jeruzalém i Haifu na severu země, která leží 140 kilometrů od Gazy. "Brigády mučedníka Izzuddína Kásama poprvé udeřily raketou R-160 na Haifu, čtyřmi raketami M-75 na okupovaný Jeruzalém a čtyřmi raketami M-75 na Tel Aviv," uvedl Hamás ve svém prohlášení.

Izraelský armádní mluvčí se k vyslání rakety až do Haify nevyjádřil, uvedl nicméně, že zatím nemají hlášeny žádné oběti.

Několik palestinských ozbrojenců se v úterý pokusilo dostat z pásma Gazy na izraelské území po moři. Nedaleko obce Zikim na jihu Izraele si jich ale všimli vojáci. Muži prý byli vyzbrojeni útočnými puškami a granáty, vojáci všechny čtyři zabili. Při přestřelce byl lehce zraněn jeden izraelský voják.

Izraelsko-palestinské vztahy se v poslední době vyostřily po únosu a vraždě tří izraelských mladíků a následném únosu a vraždě palestinského chlapce.

K napětí se v úterý vyjádřil také americký prezident Barack Obama. Vyzval obě strany konfliktu ke zdrženlivosti a k ukončení spirály násilí. "Mír je možný," uvedl.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest následně raketové útoky proti Izraeli odsoudil. "Podporujeme právo Izraele bránit se proti těmto hrůzným útokům," řekl.

Liga arabských států vyzvala Radu bezpečnosti OSN k uspořádání mimořádné schůzky, na které by se operace v Pásmu Gazy měla řešit. 

Související