Izrael v pondělí zahájil další letecké údery a ostřelování Pásma Gazy. Sedmým dnem tak podle agentury AFP reaguje na raketové útoky z Gazy ovládané palestinskými radikály a pokračuje v ofenzivě s cílem zneškodnit radikální palestinské hnutí Hamás.

Zároveň s pokračující ofenzívou Izrael uvedl, že se mu poblíž města Ashdod podařilo sestřelit nepřátelský dron, který údajně vzlétl z pásma Gazy. Bezpilotní letadlo, které bylo sestřeleno raketou Patriot nad izraelským jižním pobřežím, je první zbraní podobného typu, se kterou se Izraelské armádní složky doposud v tomto konfliktu setkaly. Informaci zveřejnil v pondělí ráno britský list The Guardian. Podle aktuálních informací listu, Hamás svou odpovědnost za vypuštění dronu potvrdil.

Nejnovější izraelské údery zasáhly především pozice brigád Kásam, což je ozbrojené křídlo Hamásu. Podle agentury AFP se obešly bez obětí. List Jerusalem Post napsal, že armáda se v noci na pondělí zaměřila na základny Hamásu, a to včetně budovy, kterou využíval jeden z představitelů tohoto hnutí ve městě Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy. Podle OSN z Bajt Lahíje utekla zhruba čtvrtina ze 70.000 obyvatel.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví za sedm dní konfliktu zahynulo nejméně 184 Palestinců, převážně civilistů včetně dětí. Více než 1280 lidí prý bylo zraněno. Nemocnice v Gaze podle webu izraelského listu Haarec hlásí nedostatek léků a vybavení. Některé nemocnice prý nejsou schopny zajistit odpovídající léčbu některých druhů poranění.

Jeden Palestinec v pondělí přišel o život i na Západním břehu Jordánu nedaleko města Hebron. Jde o první palestinskou oběť v této oblasti od začátku nynějšího konfliktu. Asi dvacetiletý Munír Ahmad Badarín byl podle palestinských médií postřelen izraelskými vojáky během střetu s Palestinci. Následkům zranění podlehl později v nemocnici.

Vojáci rovněž přes noc zadrželi na Západním břehu 23 Palestinců. Je mezi nimi údajně i pět občanů Hebronu napojených na Hamás, kteří by mohli být zapleteni do únosu a vraždy tří izraelských studentů v polovině června.

Na diplomatickém poli se mezitím stupňuje úsilí nalézt řešení krize. Obě znepřátelené strany ale tvrdí, že boje zatím neskončily.

Egyptská vláda v pondělí večer předložila návrh na uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Pokud by ho obě strany přijaly, mělo by začít platit od úterý osmi hodin SELČ. Egypt navrhuje okamžité ukončení vojenských akcí a otevření hraničních přechodů do Pásma Gazy za účelem zásobování obyvatelstva. Po 48 hodinách by pak chtěl Egypt zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle listu Haarec oznámil, že egyptský návrh projedná bezpečnostní rada státu na svém zasedání v úterý ráno v šest hodin SELČ. Také přední představitel Hamásu Ismáíl Haníja uvedl, že jeho organizace je otevřena všem iniciativám, které povedou k ukončení násilí.

Liga arabských států (LAS) vyzývá mezinárodní společenství, aby Palestince v Pásmu Gazy ochránilo a zastavilo izraelské nálety.

"Vyzýváme všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost, vyhnuly se obětem a nastal klid," prohlásila v pondělí mluvčí ministryně zahraničí EU Maja Kocijančičová. Bez bližších podrobností dodala, že EU je v kontaktu s jednotlivými stranami v regionu a snaží se dosáhnout okamžitého příměří.

V úterý přiletí do Egypta podle místních médií americký ministr zahraničí John Kerry. Bude prý jednat s egyptskými politiky o možnostech dojednání příměří. Šéf americké diplomacie návštěvu zatím nepotvrdil. Zprostředkování v jednání s Hamásem Kerry nicméně už v neděli nabídl v telefonickém rozhovoru také izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Hizballáh útočí z Libanonu

Také z jižního Libanonu byly v noci na pondělí vypáleny rakety na izraelské území. Od pátku jde o třetí takový incident. Izrael na něj reagoval dělostřeleckou palbou. Jižní Libanon je baštou šíitského muslimského hnutí Hizballáh, které v současném konfliktu Hamásu s Izraelem vyjádřilo plnou podporu palestinskému hnutí.

Libanonská státní tisková agentura uvedla, že dvě rakety byly z libanonského území vypáleny krátce po půlnoci místního času. Podle izraelských ozbrojených složek bylo z Libanonu vypáleno několik raket na západní Galileu. Jedna prý dopadla do neobydlené oblasti. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Izraelská strana okamžitě odpověděla dělostřeleckou palbou proti zdroji raketové palby. Svědek v Libanonu podle agentury Reuters zaslechl nejméně pět explozí na libanonské straně hranice, způsobených zřejmě izraelským ostřelováním.

Podle izraelského vojenského mluvčího generála Motiho Almoze vypálení raket z Libanonu souvisí s boji v Pásmu Gazy. "Někdo z druhé strany se pokouší vyostřit situaci na hranici. Nepřekvapilo nás to, připravili jsme se na to. Věděli jsme, že boje v Gaze mohou mít vliv i na další oblasti," řekl Almoz.

Libanonské bezpečnostní složky zadržely již v pátek muže podezřelého z prvního pátečního útoku. Jde o Libanonce, který je prý členem určitých "fundamentalistických skupin", uvedla média bez bližších podrobností.

V rozhovoru pro libanonský list Al-Achbár muž jménem Husajn Ataví uvedl, že svého činu nelituje. "Udělal jsem to pro Alláha. Nemám žádné výčitky a jsem přesvědčen, že mé kroky byly správné. Podporuji lidi v Gaze, kteří jsou zabíjeni naším nepřítelem," dodal.

Izrael se obává, že ozbrojené skupiny podél jeho severní hranice s Jordánem by se mohly pokusit otevřít druhou frontu. V neděli v noci byla podle izraelské armády na Izraelem okupované Golanské výšiny vypálena raketa ze Sýrie. V pondělí dopadly na Golanské výšiny další dvě rakety vypálené z území Sýrie. Útok si nevyžádal si žádná zranění.

Útoky ze Sinajského poloostrova 

Několik raket na podporu palestinských skupiny v minulých dnech vypálili i ozbrojenci na Sinaji. Nejméně osm lidí bylo zabito a dvě desítky dalších utrpěly zranění při minometném útoku na vojenské stanoviště v egyptské části Sinajského poloostrova nedaleko hranice s Izraelem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na bezpečnostní a zdravotnické zdroje. Mezi mrtvými je prý i příslušník bezpečnostních složek a dvě děti.

Útok se odehrál v neděli pozdě večer ve městě Aríš, správním středisku governorátu Severní Sinaj. Podle bezpečnostního činitele bylo zasaženo vojenské stanoviště, kde byl zabit voják, a také supermarket, lékárna a obytná budova.

Ředitel nemocnice v Aríši uvedl, že o život přišlo sedm civilistů včetně dvou dětí a 24 dalších lidí utrpělo zranění. Dítě je prý i mezi zraněnými.

Egypt se již nějakou dobu potýká s povstáním islamistů ze Sinajského poloostrova. Násilí gradovalo od loňského července, kdy armáda svrhla bývalého prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného za islamistické Muslimské bratrstvo. Radikálové na Sinaji od minulého roku zabili stovky lidí, hlavně policisty a vojáky.