Na příštích pět let bude novým předsedou Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ve volbě neměl protikandidáta a získal převážnou většinu hlasů.

Devětapadesátiletý Juncker měl v úterní volbě slíbenou podporu Evropské lidové strany (EPP) s 221 europoslanci i 191 hlasů socialistické frakce. Celkem získal 422 hlasů. 

Europarlamentním politickým skupinám se Juncker přišel představit minulý týden. Všechny europoslance oslovil znovu v úterý, pak se k jeho nominaci vyjádřili i šéfové jednotlivých frakcí.

V téměř hodinovém projevu zdůraznil sociální dopady ekonomických reforem, postavil se například za zavedení minimální mzdy ve všech zemích unie nebo za uzavření smlouvy o volném obchodu se Spojenými státy. Uvedl také, že společná evropská měna brání Evropu, její ekonomiku i občany.

"Silně věřím v sociálně-tržní ekonomiku, tedy prosperitu pro každého," prohlásil před europoslanci Juncker. Dočkal se jak ovací, tak nesouhlasného pískání. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.