Nad Bosnou, Irákem či Afghánistánem byly kvůli válečným konfliktům vyhlášeny bezletové zóny. "V takových místech jsou letadla odkloněná," připomíná bývalý poradce ministra obrany František Šulc. Nad Ukrajinou zřejmě podobné omezení neexistovalo.

Informací o neštěstí má zatím málo a situaci hodnotil jen několik minut po události, tvrdí však, že kdyby někdo sestřelil osobní letadlo raketou, dá se to odhalit. Mimo jiné ze satelitních snímků.

Jaké jsou postupy v případě, že letadlo vletí do zakázané zóny? Zřejmě by mělo dojít k nějakému varování.

To tak úplně nefunguje. Letadla mají předem hlášenou a schválenou trasu. Pokud se stane, že se dostanou do zakázaného prostoru, pak se postupuje standardně. Neidentifikovatelné letadlo by mělo být upozorněno, je snaha o navázání kontaktu. Obvykle nejdříve radiokomunikací, pak vizuálně, to jsou například stíhačky, které letadlo doletí a dávají mu najevo, že má zamířit jinam, nebo ho donutí k přistání. To už jsou ale ty nejzazší možnosti, protože většinou se podaří navázat spojení velice záhy. Většinou třeba piloti zapomenou přeladit rádio a podobně. To je standardní postup, když například na české území vletí neidentifikovatelné letadlo. Ale já nevím o tom, že by východní Ukrajina byla uzavřené pásmo.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.