Rada OSN pro lidská práva ve středu odhlasovala zahájení mezinárodního vyšetřování porušování lidských práv, ke kterému by mohlo docházet během izraelské ofenzivy v palestinském Pásmu Gazy.

Pro rezoluci, o které se hlasovalo na závěr mimořádného jednání Rady, se vyslovilo 29 států, 17 zemí se zdrželo a proti byly jen Spojené státy, uvedla agentura Reuters.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová během jednání uvedla, že se Izrael v bojích v Pásmu Gazy možná dopustil válečných zločinů demolicí domů a zabíjením dětí. Izrael s jejím vyjádřením zásadně nesouhlasí, palestinský ministr zahraničí prohlásil, že se Izrael dopouští zločinů proti lidskosti. Komisařka zároveň odsoudila palestinské raketové útoky na Izrael.

Konflikt si za dva týdny vyžádal přes 700 obětí, z nichž nejméně 687 bylo Palestinců. Většina palestinských obětí jsou civilisté. "Existuje možnost, že mezinárodní humanitární právo bylo porušeno do takové míry, že jde o válečné zločiny. Všechny případy musejí být náležitě a nezávisle vyšetřeny," uvedla komisařka. Zdůraznila, že se v konfliktu nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky a že před útoky na civilní cíle nejsou lidé předem varováni.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.