Čtyřiadvacetiletá počítačová inženýrka Miriam Abultewi založila první gazánskou společnost na sdílení automobilových jízd ještě během svého studia na místní univerzitě. Jejímu start-apu Wasselni pomohl na svět program Gaza Sky Geeks, který podporuje místní Palestince ve snaze založit si vlastní malé podniky.

Neúspěchu se Miriam podle svých slov nebojí. Obává se však, že kvůli opětovnému začátku bojů mezi Palestinci a Izraelci neuspět ani nebude moct. Před třemi týdny musela její univerzita i program Gaza Sky Geeks ukončit svou činnost. "Chceme jen světu ukázat, co dokážeme. Chceme mít příležitost se rozvíjet,“ uvedla mladá podnikatelka pro server Foreign Policy.

Nezdá se však příliš pravděpodobné, že by mladí ambiciózní Palestinci takovou příležitost v nejbližší době dostali. Zatímco si izraelské rakety odpálené na Pásmo Gazy vyžádaly již více než tisíc obětí a mírové řešení konfliktu stále není v dohledu, starosti místních se o poznání scvrkly na prozaické otázky typu jak přežít a čím se nakrmit, případně na neustálý strach o osudy svých nejbližších.

Na podnikání či studium nezbývá čas.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.