Rusko ve světě budí zájem, strach i závist, alespoň podle samých Rusů, dotázaných v průzkumu státního střediska pro průzkum veřejného mínění VCIOM. Za zdroj ruské síly většina účastníků označila armádu, autoritu prezidenta a "ruský duch", poznamenal dnes o zjištěných poznatcích list Kommersant na svém webu.

O tom, že Rusko u cizinců budí zájem, je přesvědčena třetina Rusů. Čtvrtina - hlavně mládež - si myslí, že Rusko ve světě budí hrůzu. Pětina má podezření, že cizinci Rusku závidí.

Další pětina předpokládá, že svět přistupuje k Rusku s respektem. Podle desetiny Rusů je svět Ruskem nadšen, či alespoň s ním sympatizuje. Každý padesátý se domnívá, že svět Rusko miluje.

Naopak podle 14 procent dotázaných cizinci Rusku nedůvěřují, podle devíti procent jej odsuzují a podle sedmi procent Rusko nenávidí.

Dotázaní si mohli vybrat z více odpovědí i u další otázky: co dělá Rusko silným v očích světa. Skoro třetina si tipla armádu, 15 procent vsadilo na autoritu prezidenta Vladimira Putina a 13 procent na "ruský duch, ruský lid, semknutost, kulturu a tradice".

Další příčky v pořadí zaujalo přírodní bohatství, velikost území, početnost populace, hospodářský potenciál, odhodlání překonávat potíže a minulá vítězství či ruská nezávislost. Více než čtvrtina si však z nabízených možností nedokázala vybrat.

Podle komunistického poslance Sergeje Obuchova průzkum ovlivnila západní kritika Ruska. "Zavádějí proti nám sankce, čili se nás bojí. Ve srovnání s dobami, kdy si nás jen nevážili, je to krok vpřed," řekl.

Související