Německo odmítá dojednanou dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou, která se všeobecně považuje za vzor pro rozsáhlejší dohodu EU se Spojenými státy. S odvoláním na nejmenované diplomaty v Bruselu to dnes na svém webu napsal německý list Süddeutsche Zeitung.

Berlín má podle listu námitky ke článkům o právní ochraně pro firmy investující v 28 členských státech unie. Podle kritiků by investorům mohly umožnit přinejmenším pozměnit zákony, napsala agentura Reuters.

Německá spolková vláda podle nejmenovaných diplomatických zdrojů dohodu tak, jak "je v současné době vyjednána", podepsat nemůže. Články ve smlouvě s Kanadou jsou přitom podobné klauzulím v připravované dohodě se Spojenými státy, napsal také list.

"Dohoda o volném obchodu s Kanadou je testem k dohodě s USA," sdělil podle listu nejmenovaný vysoce postavený úředník Evropské komise. Když bude dohoda s Kanadou zamítnuta, "tak je mrtvá i ta se Spojenými státy", uvedl prý rovněž.

Německé ministerstvo hospodářství se na dotaz agentury Reuters odvolalo na reakci náměstka tohoto úřadu na dotaz poslance za německé Zelené.

"Německá vláda nepovažuje za nutné smluvní klauzule o ochraně investorů, a to včetně (klauzulí o) případech arbitráží mezi investory a státem, u států, které garantují pevný právní systém a dostatečnou právní ochranu ze strany nezávislých soudů," napsal podle Reuters náměstek Stefan Kapferer.

Brusel tvrdí, že bez těchto klauzulí nebudou kanadské společnosti v Evropě investovat.

Süddeutsche Zeitung napsal, že státy osmadvacítky obdrží počátkem příštího týdne text dohody k přezkoumání. Aby vstoupila v platnost, musí ji podepsat všechny členské státy EU.

Obě dohody usilují o snížení bariér vzájemného obchodu na obou stranách Atlantiku. Dohoda s Kanadou by mohla zvýšit objem bilaterálního obchodu o pětinu na 26 miliard eur ročně. Chystaná dohoda s USA je ambicióznější a pokud k ní obě strany dospějí, mohla by pokrývat třetinu světového obchodu a skoro polovinu světové ekonomiky.

Související