Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o pomoc s uspořádáním třístranné schůzky zástupců Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Minsku. Ta by se ve čtvrtek měla věnovat otázce propuštění zajatců proruských separatistů, bojujících na východní Ukrajině, jakož i zajištění přístupu mezinárodních expertů na místo dopadu malajsijského boeingu. Oznámila to ukrajinská a běloruská média.

"Alexandr Lukašenko souhlasil s touto iniciativou," uvedla běloruská agentura Belta. Telefonický rozhovor obou prezidentů se podle ní odehrál ještě v úterý z ukrajinské iniciativy. Podle Lukašenkovy tiskové služby by se jednání měly zúčastnit "všechny strany zainteresované na urovnání ukrajinské krize". Podle Porošenkovy kanceláře by měl přijet bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a zástupce OBSE.

Podle Porošenka je v moci vzbouřenců 168 rukojmích. Jejich propuštění na svobodu je nutné rychle zařídit, protože jsou mezi nimi i ranění potřebující lékařskou pomoc. 

Při schůzce s matkami a manželkami vojáků, které zajali povstalci ve městě Horlivka, prezident podle webu listu Ukrajinska pravda řekl, že město je v obklíčení vládních sil s výjimkou silnice vedoucí do Doněcku. Vojáci se prý snaží ze všech sil, aby se vyvarovali civilních obětí i vlastních ztrát, nepoužívají dělostřelectvo a letectvo k útokům proti obytným čtvrtím, ale snaží se ozbrojence vyhnat z města jinými metodami, "diverzními a průzkumnými".

Zatím se vojákům podařilo v Horlivce osvobodit 16 vojenských rukojmích a jednoho zajatého civilistu z ciziny, citovala Porošenkovo vyjádření agentura Interfax-Ukrajina.

 

Související