Velitelé Kosovské osvobozenecké armády (KLA) se budou muset zodpovídat mezinárodnímu tribunálu za vraždy, únosy, znásilňování a vyhánění z domovů, jichž se měli během kosovského konfliktu v roce 1999 dopouštět na místních Srbech, Romech i politických oponentech z řad Albánců. Odpovědnost vedení KLA za tyto činy potvrdila zpráva, kterou v úterý zveřejnila speciální vyšetřovací komise Evropské unie.

Jako základ pro činnost vyšetřovatelů posloužil dokument někdejšího vyslance Rady Evropy Dicka Martyho. Ten v prosinci 2010 obvinil někdejší velitele KLA včetně současného kosovského premiéra Hashima Thaciho z organizovaného zločinu. Nejcitlivější položkou Martyho zprávy přitom byla obvinění z obchodování s orgány zabitých Srbů i znepřátelených Albánců během konfliktu na konci 90. let. Všichni podezřelí Martyho obvinění důrazně popřeli.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.