Ukrajinsko-ruské hranice v noci na pondělí přešlo 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek, kteří v Rusku požádali o azyl. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na mluvčího ruské pohraniční služby. Podle ukrajinské armády se na ruský hraniční přechod museli ukrajinští vojáci uchýlit proto, že jim v boji s povstalci došly náboje. Desítky z nich se už zpátky na Ukrajinu vrátily.

"V noci se 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek obrátilo na ruské pohraničníky s žádostí o uprchlický azyl," uvedl mluvčí rostovské pohraniční stráže Vasilij Malajev. "Z rozhodnutí ruské pohraniční služby byl otevřen humanitární koridor, jímž osoby žádající o azyl na území Ruska přešly," dodal s tím, že kromě příslušníků ukrajinské armády prý na ruskou stranu přeběhlo také 164 ukrajinských pohraničníků.

Velení ukrajinské armády v reakci na informace z Ruska oznámilo, že hranice do Ruska přešla část příslušníků 72. ukrajinské motorizované brigády. Důvodem prý byla skutečnost, že vojákům po přestřelce se vzbouřenci došla munice.

"Vojáci z brigády se rozdělili na dvě skupiny. Jedna prorazila obklíčení teroristů a druhá jejich postup kryla palbou. Přitom jedné z jednotek došly náboje. Bojová technika byla poškozena a vojáci se museli uchýlit na ruský pohraniční přechod. Jejich počet se zjišťuje," uvedla tisková služba ukrajinského velení.

Desítky ukrajinských vojáků se již vrátily zpět do svých posádek, informovala později ukrajinská i ruská média. Provizorní stanový tábor na ruské straně hranic opustilo 180 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova incident svědčí o "neudržitelnosti příkazů ukrajinské armády, která vojáky nutí bojovat proti vlastnímu národu". Ruské úřady podle něj už několikrát v minulosti pomáhaly ukrajinským vojákům, poskytovaly jim lékařskou pomoc, ale nikoho na ruském území nezadržovaly. "Ti z nich, kdo se vrátili na Ukrajinu, byli obviněni z dezerce a postaveni před soud," řekl Lavrov.

Moskva navíc obvinila ukrajinskou armádu z toho, že k Doněcku, baště rebelů, stahuje taktické rakety Točka a raketomety Smerč a Uragan. Ukrajina obvinění dosud nekomentovala.

Ruské letectvo zahájilo rozsáhlé pětidenní cvičení

Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o pětidenním vojenském cvičení letectva a sil protivzdušné obrany středního a západního vojenského okruhu. Manévrů, které byly zahájeny v pondělí a potrvají do pátku, se účastní stovka bojových letadel a vrtulníků. Součástí cvičení mají být i cvičné střelby protiletadlových baterií.

Podle armádního mluvčího Igora Klimova jde o předem plánované velitelské a štábní cvičení. Do rozsáhlých manévrů se podle něj zapojí stíhací letouny Su-27 a MiG-31, víceúčelové útočné letouny Su-34, bombardéry Su-24 a bojové vrtulníky Mi-8, Mi-24 a Mi-28.

Letectvo má nacvičovat likvidaci pozemních a vzdušných cílů a bude podle Klimova operovat vůbec poprvé na území několika ruských vojenských okruhů. Kromě západního a středního vojenského okruhu se do cvičení zapojí vojenská letiště v jižním okruhu ve městech Armavir, Krymsk, Mozdok a Morozovsk. Všechna leží severně od Kavkazu jen několik set kilometrů od neklidného jihovýchodu Ukrajiny.

Ukrajina připravuje sankční seznam 500 ruských umělců

Ukrajinská agentura Unian zase přišla se zprávou, že se ukrajinské ministerstvo vnitra chystá vydat černý seznam ruských umělců, kteří aktivně podporují anexi Krymu a povstalecké hnutí na východě Ukrajiny. Osobám zařazeným na seznam bude zakázáno vystupovat a jinak umělecky působit na Ukrajině. Zákaz se má údajně týkat víc než 500 ruských umělců.

"Připravujeme seznam asi 500 kulturních činitelů, kteří schvalují anexi Krymu a separatismus na Ukrajině. Zakážeme jim vstup do země," potvrdil plány ukrajinské vlády poradce ministra vnitra Anton Heraščenko. Reagoval na nedělní incident v jihoukrajinské Oděse, kde dav národně orientovaných Ukrajinců zmařil koncert zpěvačky Ani Lorakové kvůli jejím údajným proruským sympatiím. (Video najdete zde.)

Loraková je Ukrajinka, ale na koncerty do Ruska často zajíždí. "Neschvaluji její jednání. Takoví lidé by neměli vydělávat peníze na Ukrajině, ať si jedou na Krym," komentoval incident Heraščenko.

Které ruské umělce ukrajinské úřady na sankční seznam zařadí, není zatím známo. Podobný seznam ale údajně už existuje v Lotyšsku. Figuruje na něm například ruská zpěvačka Valerija, zpěvák Oleg Gazmanov nebo veterán ruské vlastenecké písňové tvorby a politik Josif Kobzon.

Kobzon, rodák z ukrajinského Donbasu, je na indexu i v USA, a to kvůli údajným stykům s mafiánským podsvětím. Ukrajinská Dněpropetrovská oblast nedávno zahájila správní řízení, jehož cílem je zbavit Kobzona čestného občanství.

Související