Francouzský kontrakt na dodávku vrtulníkových lodí do Ruska je předmětem mnoha protestů už od jara. Tlak na zrušení smlouvy zesílil poté, co Německo v pondělí zablokovalo už podepsanou smlouvu německé společnosti na vybudování vojenského výcvikového střediska v Rusku v hodnotě 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

Zašlo tím dobrovolně nad rámec embarga na dovoz a vývoz zbrojních produktů do Ruska vyhlášeného minulý týden Evropskou unií. Embargo se týká pouze budoucích smluv, Německo se rozhodlo zrušit smlouvu sjednanou už v roce 2011, píše deník Financial Times.

Svým činem vystavilo pod tlak další evropské země, a zejména Francii se svým sjednaným obchodem za 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy korun). Země má dodat do Ruska dvě vrtulníkové výsadkové lodě třídy Mistral, jednu z nich už tento podzim a další v roce 2015.

Francie na tuto dodávku úspěšně požádala o výjimku ze sankcí EU, kterou zdůvodnila strachem o práci dělníků v loděnici a poškození pověsti jako spolehlivého dodavatele. Následně ale prezident François Hollande čelil prudké kritice od Británie, Polska a pobaltských zemí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.