Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce. Zákaz by měl platit rok.

Putinův příkaz, zveřejněný na webu Kremlu, "zakazuje či omezuje" po dobu jednoho roku uskutečňovat dovoz "jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin" ze zemí, "které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám anebo se k takovému rozhodnutí připojily".

Seznam zboží, jehož dovoz do Ruska může být redukován, vláda zrovna dává dohromady. "Dokument se nyní připravuje," řekla premiérova mluvčí Natalja Timakovová agentuře ITAR-TASS a dodala, že seznam bude schválen vládním usnesením. Neupřesnila však, kdy se tak stane.

Nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Ruská veterinární a fytosanitární služba v návaznosti na Putinovo nařízení oznámila, že zakáže dovoz drůbežího masa ze Spojených států. Agentuře Reuters to sdělil mluvčí veterinární služby Alexej Alexejenko.

Agentuře RIA Novosti Alexejenko také řekl, že služba začala sestavovat seznam zakázaných produktů ihned po zveřejnění vyhlášky. Na seznamu se údajně stále pracuje. Podle Alexejenka by se měl zákaz kromě drůbežího masa týkat i dovozu veškerých zemědělských a potravinářských produktů ze Spojených států. Co se týče EU, bude podle Alexejenka zřejmě zakázán veškerý dovoz ovoce a zeleniny. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.