Nejméně dva mrtvé a 52 zraněných si vyžádal tajfun Halong, který v neděli zasáhl Japonsko. Úřady nařídily evakuaci 1,2 milionu lidí. Tropická bouře, která byla původně tajfunem, se mezitím přesouvá nad Japonské moře.

Živel doprovázený mohutnými dešti a vichrem dosahujícím rychlosti 160 kilometrů za hodinu udeřil na západní část Japonska a způsobil velké problémy v dopravě.

Odvoláno muselo být v neděli více než 800 letů a některé rychlovlaky přerušily provoz. Stalo se tak před japonským buddhistickým svátkem Obon, kdy se pravidelně vydávají na cestu tisíce lidí. Uprostřed prázdninové sezony uvízlo na letištích kolem 20 tisíc cestujících, uvedla agentura DPA.

Úřady vyhlásily v souvislosti s tajfunem Halong nejvyšší stupeň varování a upozornily mimo jiné na vysokou pravděpodobnost sesuvů půdy. Ty byly zaznamenány na ostrově Šikoku i v západojaponské prefektuře Hjógo.

Bouře má poblíž Kjóta postupně opustit pevninu a odvanout na moře. V příštích 12 hodinách přitom má nadále slábnout.

Jednoho 78letého muže smetla rozvodněná řeka v prefektuře Gifu a lékaři v nemocnici už ho nedokázali zachránit. Rovněž ve městě Takamacu na jihozápadním ostrově Šikoku byla v rozvodněném proudu nalezena mrtvá žena.

Zraněných jsou desítky. Například v Mijazaki na jihu Japonska si žena ve věku kolem 70 let zlomila kotník, když se na ni převrátil mobilní záchod.

Japonsko každý rok zasáhne průměrně přes 11 tajfunů. Většina z nich se podle meteorologů objevuje mezi červencem a říjnem. Na začátku července v zemi udeřil tajfun Neoguri, který připravil o život nejméně sedm lidí.

Severozápadním pobřežím Japonska poblíž města Aomori v neděli kromě toho otřáslo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Nebyly však hlášeny materiální škody ani zranění a nebylo nutné vyhlásit varování před tsunami.

Související