Irácké síly v sobotu se vzdušnou podporou amerického letectva zahájily ofenzivu na opětovné získání přehrady u severoiráckého Mosulu. Podle agentury AFP jde o první pokus Kurdů o znovudobytí vodního díla, nad nímž získali 7. srpna kontrolu ozbrojenci z organizace Islámský stát (IS).

Bagdád chce strategicky důležitou přehradu získat zpět pod svou kontrolu, do pozemní operace se proto zapojily i kurdské jednotky. Ofenziva se uskutečnila jen krátce poté, co islámští radikálové v pátek podle BBC zmasakrovali na severu Iráku nejméně 80 mužů z náboženské menšiny jezídů.

"Pešmergové (kurdští bojovníci) převzali, s americkou podporou, kontrolu nad východní stranou přehrady," řekl AFP generál Abdal Rahmán Kuríní. "Zabili jsme několik členů IS. Pokračujeme v postupu a v příštích hodinách bychom měli oznámit dobré zprávy," dodal generál.

Podle svědků letecké údery proti radikálům začaly v sobotu brzy ráno a boje pokračovaly i odpoledne. Podle amerických médií se na nich podílely americké bojové letouny a bezpilotní stroje, které ze vzduchu poskytovaly podporu iráckým a kurdským vojákům na zemi. Podle BBC News bylo zabito nejméně 11 bojovníků IS.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.