Ukrajinské úřady ve středu  potvrdily, že proruští rebelové sestřelili nad Luhanskem na východě země bitevní letoun Su-25. Povstalci dříve hovořili i o sestřelení dvou vrtulníků.

Naopak ukrajinská bezpečnostní rada nepotvrdila zprávy ukrajinských médií, odvolávajících se na očité svědky i armádní velitele, že prý do obleženého Luhanska v noci na středu vjela kolona 150 těžkých bojových vozidel doprovázená více než tisícovkou ozbrojenců, údajně Rusů.

"V Luhansku je těžká technika, tanky, raketomety Grad, těžké dělostřelectvo, ale tyto zbraně nepřijely včera večer anebo v noci na dnešek, ale shromažďovala se tam dlouho, dokud Luhansk nebyl obklíčen. Potvrzené informace o průniku velké kolony, o níž se mluví v médiích, nemáme," řekl ve středu mluvčí rady Andrij Lysenko podle webu listu Ukrajinska pravda. Armáda podle mluvčího ovládá "značnou část Luhanska" přes odpor "čečenských žoldnéřů".

Velitel ukrajinských armádních operací v Luhanské oblasti Ihor Vorončenko dříve redakci zpravodajského serveru Cenzor řekl, že kolona zjištěná v Luhansku je ruská. Ozbrojenci jsou oblečeni v ruských uniformách bez hodnostního označení.

Kolona prý pronikla z Ruska na ukrajinské území už před třemi dny. Součástí konvoje jsou tahače s raketovými systémy Grad. Vojáků, které Vorončenko označil za příslušníky ruské armády, je kolem 1200.

Nepotvrzené informace o přesunech kolony se v minulých dnech objevily na Twitteru. Spatřena byla údajně v obci Mykolajivka na východ od Luhanska směrem k ruským hranicím, a rovněž u obce Ščasťa na sever od města. Nyní se údajně konvoj nachází na jedné z ulic východně od centra Luhanska.

Rusko dodávky zbraní a posil východoukrajinským povstalcům popírá. Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko v úterý prohlásil, že těžká bojová technika, která se dostala do rukou separatistů, je bojová kořist zabavená v ukrajinských armádních skladech.

Povstalci podle agentury Interfax uvedli, že nad Luhanskem sestřelili ukrajinskou stíhačku. Letoun prý vybuchl ve vzduchu, ale pilotovi se podařilo katapultoval a nyní se po něm pátrá.

"Skutečně byl dnes během plnění bojového úkolu sestřelen letoun Su-25. Zřítil se. Osud pilota je zatím neznámý, ale doufáme, že je v pořádku," řekl ve středu mluvčí Lysenko televizi 112.

Podle středečního prohlášení mluvčího ukrajinské armády zahynulo v Doněcké oblasti při bojových operacích za posledních 24 hodin 34 civilistů a dalších 29 bylo zraněno. Celková bilance počtu obětí se tak od vypuknutí bojů v březnu vyšplhala na 951.

Ruský humanitární konvoj stále stojí

Většina šedesátikilometrové silnice mezi ruskou hranicí a východoukrajinským Luhanskem zůstává kvůli pokračujícím bojům neprůchodná. Ruské agentuře ITAR-TASS to ve středu řekli zástupci štábu proruských radikálů na ukrajinském pohraničním přechodu Izvaryne.

Podle povstalců přístup na silnici mezi Luhanskem a městem Krasnodon blokují boje u obce Novosvitlivka před Luhanskem. V samotném Krasnodonu, který ovládají separatisté, je prý situace klidná. Z Luhanska údajně občas pár automobilů do Krasnodonu přijede, vystavují se ale podle povstalců velkému riziku.

Humanitární kolona vyslaná Kremlem tak musí i nadále čekat na povolení k cestě do Luhanska, kde stojí už skoro týden. Její další osud je nejasný, neboť celní odbavení, které je spolu s bezpečnostními zárukami podmínkou odjezdu, zatím ani nezačalo.

Ukrajinští celníci prý od Mezinárodního výboru Červeného kříže  zatím obdrželi jen seznam pracovníků, kteří mají kolonu doprovázet. Dokumenty o převáženém nákladu údajně nedostali.

Do Doněcka podle vzbouřenců v noci dorazila předsunutá mise Červeného kříže, která má se separatisty jednat o bezpečném průjezdu ruské kolony. Podle informací ruských médií předvoj Červeného kříže do Doněcka údajně dorazil trasou, kterou má použít i humanitární konvoj.

Související