Ruský prezident Vladimir Putin nenavštíví Slovensko u příležitosti nadcházejících oslav 70. výročí zahájení Slovenského národního povstání (SNP), na které ho pozvala bývalá hlava slovenského státu Ivan Gašparovič.

Rusko bude při slavnostní vzpomínce zastupovat ministr obrany Sergej Šojgu, oznámil ve středu ředitel muzea SNP v Banské Bystrici Stanislav Mičev, jehož instituce je hlavním organizátorem oslav. Na akci byla vyčleněna částka ve výši 445 tisíc eur (12 milionů Kč).

Pozvání pro Putina v době napjatých vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem vyvolalo na Slovensku pozornost i kvůli tomu, že Gašparovič tak učinil před skončením svého funkčního období a bez konzultace se svým nástupcem Andrejem Kiskou.

Oslav Slovenského národního povstání, které bylo ozbrojenou protifašistickou vzpourou za druhé světové války, se 29. srpna v Banské Bystrici zúčastní mimo jiné český prezident Miloš Zeman. Pozvání dostaly hlavy států, které se podílely na osvobození Slovenska, které bylo za války pod silným vlivem nacistického Německa.

Vztahy mezi EU a Ruskem se zhoršily kvůli krizi na Ukrajině. EU schválila sérii protiruských sankcí, na něž Moskva odpověděla odvetnými opatřeními. Součástí unijních sankcí je seznam osob, které mají zakázáno cestovat do EU; Putin na tomto soupisu ale není.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák reagoval na komentáře těch politiků, kteří kritizovali účast ruského zástupce na oslavách výročí SNP. "Zpochybňovat podíl Rudé armády na osvobození Československa by mohl jen velký cynik," řekl ministr.

Pozvání ruského prezidenta nebylo jedinou kontroverzní událostí v souvislosti s konáním oslav SNP. Mičev už dříve odmítl na vzpomínkovou akci pozvat šéfa Banskobystrického kraje a vůdce slovenských extremistů Mariana Kotlebu. Kotleba, jenž je sympatizantem válečného slovenského státu, v minulosti označil SNP za puč a za akt namířený proti slovenské státnosti.

Související