Nedělní prezidentské volby v Abcházii, která se odtrhla od Gruzie, podle předběžných výsledků hned v prvním kole těsně vyhrál opoziční kandidát Raul Chadžimba.

Po sečtení všech volebních hlasů to v pondělí oznámila ústřední volební komise.

Chadžimba vyhrál volby s 50,57 procenta hlasů. Pro opozičního vůdce hlasovalo 50 494 voličů. Jeho hlavní soupeř, šéf abcházské tajné policie Aslan Bžanija, získal téměř 36 procent hlasů. Další dva kandidáti následovali s výrazným odstupem.

Volební štáby poražených kandidátů podle ruské agentury ITAR-TASS Chadžimbovo vítězství nezpochybnily, jeden ze soupeřů mu dokonce poblahopřál.

Volby neuznává ani Gruzie, ani Evropská unie.

Pozorovatelé předpokládali, že výsledek nedělního hlasování neovlivní dosavadní promoskevský kurz separatistické republiky, jejíž nezávislost kromě Ruska uznala jen hrstka zemí.

Rozdíly v politických programech uchazečů o prezidentské křeslo spočívaly jen v míře navrhované integrace s Ruskem.

Abcházii ovládá tuhý klanový systém vyztužený miliardovými subvencemi z Moskvy. Drsné zákulisní soupeření vyvrcholilo v květnu svržením bývalého prezidenta Alexandra Ankvaba, který uprchl do Moskvy.

Chadžimba býval vysokým důstojníkem sovětské tajné policie KGB, v Moskvě má podle abcházského tisku mnoho přátel. O funkci hlavy státu se ucházel už třikrát, ovšem neúspěšně. V různých obdobích však býval předsedou vlády a viceprezidentem.

Související