Týmu vědců z Edinburghu se poprvé podařilo vypěstovat v živém zvířeti funkční orgán z přeprogramovaných buněk. Postup by jednou mohl být využíván při tvorbě náhradních orgánů pro lidi s oslabenou imunitou. Informovaly o tom servery britských deníků Guardian a Independent.

Vědci brzlík, který je takzvaným školicím střediskem pro bílé krvinky, nejprve vypěstovali v laboratoři z buněk pojivových tkání. Poté ho transplantovali do těla laboratorní myši, kde se vyvinul v plně funkční orgán.

Patrně jde o první případ, kdy vědci spojili několik postupů dohromady, aby z kmenových buněk vytvořili funkční orgán a umístili ho do těla živého zvířete. Následovat by mohly transplantace orgánů vypěstovaných z vlastních kožních buněk pacienta. Takový posun by však podle vědců mohl nastat nejdříve za deset let a výzkum si vyžádá miliony liber.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.