Seizmická činnost v oblasti islandské sopky Bárdarbunga v noci na pondělí lehce zeslábla a nejsou známky o žádné erupci, která by mohla ohrozit leteckou dopravu v Evropě. Sdělila to islandská meteorologická služba.

Islandské úřady udržují stav pohotovosti od chvíle, kdy nová aktivita sopky z posledních dnů připomněla katastrofu z roku 2010. Erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull tehdy kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou.

Okolí sopky Bárdarbunga v neděli zasáhlo dvojí zemětřesení, jedno o síle 5,3 a druhé 5,1 stupně. Šlo o nejsilnější zaregistrované otřesy v posledních dnech. "Je stále vysoká aktivita, ale asi ne tak intenzivní jako včera (v neděli)," řekl v pondělí podle agentury Reuters geofyzik Gunnar Gudmundsson z meteorologického úřadu.

Úřady nyní udržují pohotovost na čtvrtém, oranžovém stupni, přičemž nejvyšší stupeň varující na Islandu před očekávanou erupcí sopky je pátý, červený.

Islandské úřady minulý týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast ležící více než 200 kilometrů východně od hlavního města Reykjavíku není obydlená, je však oblíbená mezi turisty.

Související