Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko v úterý v Minsku vůbec poprvé jednali mezi čtyřma očima. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se oba státníci sešli po večeři na summitu o ukrajinské krizi, kterého se kromě představitelů Ruska a Ukrajiny účastní i prezidenti Kazachstánu a Běloruska a také zástupci Evropské unie.

Téma rozhovoru ruského a ukrajinského prezidenta je prozatím neznámý, Porošenkův mluvčí odmítl věc komentovat. Oba prezidenti se poté vydali jednat s dalšími partnery, Porošenko zamířil jednat se šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin Porošenka pochválil. "Jsem hrdý na to, jak Porošenko vedl jednání," prohlásil pro kanál ICTV, informoval o tom oficiální web ukrajinského prezidenta.

Porošenko a Putin si už na úvod vrcholné schůzky potřásli rukama. Nebylo však jasné, zda se sejdou k osobnímu rozhovoru. Potkali se teprve podruhé: v červnu měli možnost spolu krátce hovořit v Normandii při oslavách výročí vylodění západních spojenců v roce 1944.

Hostitel schůzky Alexandr Lukašenko nicméně připustil, že se žádný velký průlom nejspíš čekat nedá. Napětí ještě vzrostlo poté, co Ukrajinci zveřejnili záběry deseti ruských vojáků zajatých na východě země, kde se ukrajinská armáda už déle než čtyři měsíce snaží potlačit proruské povstání.

"Rozhoduje se tu o osudech světa a Evropy. Mým cílem je ukončit krveprolití a začít proces hledání politického kompromisu," řekl Porošenko podle agentury ITAR-TASS. Slíbil také, že bude přihlížet k zájmům Donbasu, tedy východní Ukrajiny. Východiskem má být jeho mírový plán, který však povstalci odmítli, protože požaduje jejich kapitulaci.

Ukrajinský prezident také navrhl zřídit monitorovací skupinu, která by zjistila skutečné škody, které by celní unii, sdružující Rusko, Bělorusko a Kazachstán, mohlo způsobit přidružení Ukrajiny k Evropské unii a volný obchod s EU. Ukrajinský obchod s celní unií vedenou Ruskem podle Porošenka už mezitím klesl o třetinu

Ukrajinská krize se podle ruského prezidenta Vladimira Putina nedá vyřešit další eskalací násilí, ale Kyjev má přihlédnout k zájmům ruskojazyčného jihovýchodu Ukrajiny a začít jednat s představiteli těchto regionů o míru. Putin na úvod summitu Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu, jehož se účastní i zástupci Evropské unie, také poukázal na provázanost ukrajinské ekonomiky s Ruskem.

Po Putinových slovech o mírových jednáních rubl podle agentury Interfax posílil vůči dolaru a euru.

Podle agentury ITAR-TASS Putin vypočítal ztrátu Ruska v případě, že se Ukrajina připojí k Evropské unii. Ruský průmysl by to mělo stát až 100 miliard rublů (zhruba 58 miliard korun).

Samozvaný premiér Doněcké lidové republiky Oleksandr Zacharčenko podle BBC prohlásil, že schůzka v Minsku nic nezmění. Separatisté nestojí o federalizaci Ukrajiny, ale stojí o nezávislost.

Po úvodních projevech vrcholná schůzka v Minsku pokračuje za zavřenými dveřmi a není jasné, kdy skončí. Podle ruské zpravodajské televize Rossija 24 otázkou prý zůstává, zda se Porošenko a Putin sejdou mezi čtyřma očima.

Ukrajina chce, aby Rusové stáhli své vojáky

Kyjev až dosud s východoukrajinskými povstalci, které označuje za teroristy, jednat odmítá. Naopak tvrdí, že ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny skončí, jakmile Rusko stáhne své vojáky z ukrajinského území.

"Jsme připraveni jednat o vyhrocené krizi na Ukrajině, kterou nelze vyřešit další eskalací násilí, bez přihlédnutí k zájmům jihovýchodních oblastí země, bez mírového jednání s jejich představiteli," řekl ruský prezident.

"Kolosální průlom se nejspíše nedá čekat. Ale měli bychom si ujasnit pozice, abychom nastartovali mírový proces," řekl běloruský prezident během setkání s šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou, která předcházela vlastnímu summitu. Konflikt je podle Lukašenka záhodno utišit "jakýmikoli prostředky", protože "bratrovražednou válku nikdo nemá zapotřebí".

Porošenko před setkáním s Putinem ujistil šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou, že Kyjev ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií ještě před říjnovými parlamentními volbami. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na Porošenkova poradce Valerije Čalého.

Na to podle Reuters Putin reagoval slovy, že Rusko vždy respektovalo volby národů, které by však neměly být na úkor jiného národa.

Porošenko v pondělí rozpustil parlament, který však má dále pracovat až do zvolení nové sněmovny v hlasovaní vypsaném na 26. října. Prezident tak mohl Ashtonovou ujistit, že "dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii budou ratifikovány v září".

"Dohoda povede na Ukrajině k zavedení skutečných reforem," uvedl Porošenko a dodal, že sblížení s Evropskou unií představuje pro Ukrajinu "civilizační volbu", která není proti nikomu zaměřena, ale naopak by měla zlepšit vztahy se sousedy.

V Minsku se Porošenko setkal i s prezidenty Běloruska a Kazachstánu. Kromě ozbrojeného konfliktu se má jednat rovněž o dopadech asociační dohody Ukrajiny a EU a o dodávkách ruského zemního plynu.

Právě to, že předchozí prezident Viktor Janukovyč nakonec odmítl asociační dohodu s EU loni v listopadu podepsat, vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu, vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání, které se ukrajinská armáda dosud snaží potlačit.

Související