Ukrajina ví o plánech Ruska zastavit dodávky plynu do zemí Evropské unie během nadcházejícího zimního období. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak nařčení Kyjeva odmítl a prohlásil, že Moskva chce svým závazkům dostát nehledě na politické problémy.

"Situace v (ukrajinském) energetickém sektoru je složitá. Víme o tom, že Rusko plánuje tuto zimu zablokovat přepravu (plynu) dokonce i do zemí Evropské unie," řekl Jaceňuk na schůzce ukrajinské vlády.

Podle Novaka jsou ukrajinská prohlášení nepodložená a Rusko vyvine "maximální úsilí", aby svým závazkům vůči evropským dovozcům nehledě na politické problémy dostálo. Dodal také, že Rusko je otevřeno "konstruktivnímu dialogu" o energetických otázkách a že se do jednání může zapojit i Kyjev. Asi polovina exportu ruského plynu do EU loni proudila přes ukrajinské území.

K jednáním o konfliktu na východní Ukrajině se začátkem září sejdou na summitu ve Walesu na britských ostrovech čelní představitelé Severoatlantické aliance. Jaceňuk uvedl, že Ukrajina potřebuje od NATO "praktickou pomoc" a očekává, že aliance přijme na vrcholné schůzce za tímto účelem "klíčová rozhodnutí".

"NATO je náš partner a my očekáváme praktickou pomoc od našich západních partnerů a od aliance," konstatoval Jaceňuk.

Související