Epidemie eboly v západní Africe si již vyžádala životy 1552 lidí, minimálně tři tisíce dalších se nemocí nakazily. Počet obětí by přitom mohl v konečném součtu dosáhnout až dvaceti tisíc, než se lékařům podaří dostat epidemii pod kontrolu, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Právě s tímto číslem organizace operuje ve svém akčním plánu, který představila ve čtvrtek. “Neříkáme, že těch obětí opravdu bude 20 tisíc. Ale i na takovou možnost se musíme připravit,“ řekl serveru BBC pracovník organizace Bruce Aylward.

Ředitel amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění Tom Frieden přitom ve středu na konferenci v liberijské Monrovii varoval, že situace se nejprve musí zhoršit, než se uklidní. "Je to mnohem horší, než jsem čekal. A rychlé řešení přitom neexistuje" řekl v rozhovoru pro CNN Frieden. Že epidemie dosáhla nečekaných rozměrů, zmiňují ve své zprávě i pracovníci WHO.

V rámci představeného plánu WHO počítá s útratou téměř 500 milionů dolarů na potlačení nemoci. Do boje s infekcí v západní Africe by se mělo zapojit 750 mezinárodních a 12 tisíc lokálních pracovníků.

Nejvíce životů si epidemie vyžádala v západoafrických zemích – Libérii, Sieře Leone a Guineji.

Šest obětí hlásí i nejlidnatější africká země Nigérie, kam virus 20. srpna zavlekl muž cestující z Libérie. Ten posléze smrtelně nakazil i svého lékaře. Podle WHO se však tamní situaci daří držet relativně pod kontrolou.

Izolace roste

Nejpostiženější západoafrické země jsou přitom stále více izolovány od okolního světa. Nově nebudou do hlavního města Sierry Leone létat například společnosti British Airways a Air France. Freetown a metropoli sousední Libérie Monrovii tak v současnosti obsluhuje již jen jediná pravidelná linka, Royal Air Maroc.

Zástupci WHO přitom varovali, že izolace regionu rozšiřování epidemie nezastaví, ale naopak kvůli ztíženému zásobování bude pro zdravotníky ještě složitější s virem účinně bojovat. Poukazují přitom na to, že virus se nepřenáší vzduchem, ale pouze kontaktem s nakaženou osobou.

Ministři zdravotnictví postižených zemí se ve čtvrtek setkávají v ghanské metropoli Accra, aby situaci prodiskutovali.

Vědci zatím pracují na přípravě očkování proti ebole, které nejdříve chtějí vyzkoušet na zdravých dobrovolnících ve Velké Británii a posléze v Gambii a v Mali.