Silné zemětřesení, které zasáhlo severní Kalifornii, vypadá jako další ze záplavy špatných zpráv v poslední době. Ve skutečnosti to může být pro Kaliforňany i zpráva dobrá: apokalyptická pohroma, kterou vědci pro tento neklidný kus zemské kůry už dlouho předvídají, se tím zas o něco odkládá.

"Podívejte, nejdůležitější je, že to nikoho nezabilo," říká Buck Kamphausen u obrovské díry ve střeše svého domu. "Mohlo to být daleko horší." Možná ani netuší, jak horší. Kalifornií prochází gigantický tektonický zlom San Andreas Fault, kde se může stát cokoliv. A mnozí odborníci tu opravdu očekávají jen to nejhorší.

Kalifornie se osamostatňuje

Velký otřes s katastrofálními dopady v Kalifornii předpověděl James Gaherty z Columbia University už před třemi lety: "Pacifický severozápad má stejné charakteristiky jako jihovýchodní pobřeží Japonska – i zde se oceánská deska podsouvá pod pevninskou. Kolem tohoto ohnivého prstence v poslední době došlo ke třem velkým zemětřesením: v Chile, v novozélandském Christchurch a v Japonsku. Aby byla dodržená symetrie, chybí už jen otřes u pacifického pobřeží USA, možná na kalifornském zlomu San Andreas. Kalifornie je čtvrtá noha, která chybí, aby se obnovila rovnováha."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.