Japonský premiér Shinzo Abe a indický předseda vlády Narendra Modi na setkání v Tokiu řešili investiční záležitosti i dohodu, jak urychlit jednání o vzniku paktu jaderné energie.

Posílení bezpečnostních vazeb mezi státy a spolupráce v oblasti nukleární energie by se podle serveru BBC mohlo vyložit jako pokus o vyvážení rovnováhy v Asii, kde má dominantní postavení Čína.

"Oba premiéři se opětovně ujistili o důležitosti obraných vztahů mezi Japonskem a Indií a jejich strategickém partnerství, které se rozhodli zdokonalit a posílit," uvedli politici ve společném prohlášení. A dodali, že "oba vidí obrovský potenciál pro spolupráci na projektech obranného vybavení a technologií mezi oběma zeměmi". Země se dohodly i na pravidelných společných cvičeních námořnictva.

Na setkání obou premiérů Čína později zareagovala. Ve svém státním tisku China Daily obvinila Abeho z rozdělování Indie a Číny. A pohrozila, že indicko-čínské vazby nyní čelí obrovské nejistotě s ohledem na zvyšující se spolupráci v rámci BRICS (hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.