Hnutí Islámský stát zveřejnilo na internetu video, na kterém je údajné stětí zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa. Na videu islamisté rovněž varují vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.

Steven Sotloff byl unesen loni v srpnu v Halabu na severu Sýrie. Ozbrojenci pohrozili vraždou Sotloffa už před dvěma týdny, když zveřejnili video s usmrcením jiného amerického novináře Jamese Foleyho. Vraždu tehdy spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem.

Věrohodnost nového záznamu zatím žádné úřady nepotvrdily. Americké úřady ale vyjádřily pro Wall Street Journal pochybnosti o tom, že Sotloff byl popraven v úterý. Podle nich ho mohli islamisté popravit vzápětí po Foleym v srpnu a se zveřejněním videa jen čekat.

Zveřejněné video nese název Druhý vzkaz Americe. Sotloff, který je oblečený v oranžové kombinéze, před svou smrtí říká do kamery, že "platí" za americké zapojení do boje s islamisty.

Maskovaný ozbrojenec se poté obrací směrem k americkému prezidentovi Baracku Obamovi a říká mu: "Jsem tu zase, Obamo, jsem tu zase kvůli vaší arogantní zahraniční politice vůči Islámskému státu... Navzdory našim důrazným varováním."

Pak radikál dodává: "Jestliže budou vaše rakety i nadále zasahovat naše lidi, naše nože budou i nadále podřezávat krky vašich lidí."

Maskovaná osoba zároveň hrozí zabitím dalšího rukojmího, tentokrát britského občana, kterého nazývá jménem David Haines.

Bílý dům v reakci na zveřejnění videa uvedl, že pravdivost záznamu ukazujícího údajnou Sotloffovu smrt zatím nedokáže potvrdit. Video bude pečlivě analyzováno, aby se potvrdila jeho autenticita.

Sotloffova matka Shirley už před týdnem natočila video, ve kterém prosila únosce, aby jejího syna propustili. Žádala je rovněž, aby nenutili Sotloffa platit za akce americké vlády na Blízkém východě, na které on sám nemá žádný vliv. 

"Chci to, co každá matka, vidět děti svých dětí. Prosím vás, abyste mi to umožnili," řekla tehdy Shirley Sotloffová a obrátila se jmenovitě na vůdce IS Abú Bakra Bagdádího.

Jednatřicetiletý Steven Sotloff byl novinářem na volné noze, pracoval například pro časopisy Time nebo Foreign Policy, objevoval se i v televizích CNN či Fox News. Islamisté ho údajně drželi v syrském městě Rakka u hranic s Irákem, kde si vytvořili své velicí středisko.

Související