Na žádost českých vyšetřovatelů provedli policisté v Chorvatsku a Monaku domovní prohlídky. V jednom případě šlo o rezidenci podnikatele Romana Janouška. Podle Janouškova advokáta Víta Širokého si kriminalisté odnášeli z domu dokumenty.

U prohlídky v Monaku mělo údajně jít o byt lobbisty Ivo Rittiga. Ten to ale před polednem na svém twitterovém účtu popřel.  

Zásah zřejmě souvisí s kauzou Jany Nagyové, kvůli které v červnu loňského roku skončila vláda Petra Nečase (ODS). Uvedly to úterní Lidové noviny. Rittig čelí obvinění z vynášení informací z BIS, Janouška podezřívá policie z tunelování státních zakázek.

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár deníku řekl, že chorvatská policie prováděla na žádost zastupitelství úkony týkající se Janouška. Zároveň uvedl, že policisté zasahovali také v Monaku. Tam trvale žije Rittig. Zda se zásah týkal přímo jeho, ale Komár nepotvrdil. Informace o policejní prohlídce neměla ani Rittigova advokátka Karolína Babáková.

Sám Rittig se k případné prohlídce vyjádřil na sociální síti Twitter:

V dalších komentářích uvedl, že vrchní státní zástupce Ivo Ištván "má u mě dveře otevřený, stačí dopředu zavolat". 

Náměstek Komár nepotvrdil ani, jestli zásahy v cizině souvisely s kauzou Nagyová. Janouškův advokát Široký o tom ale podle LN nepochybuje. Kauza se dostala na veřejnost loni, kdy policie provedla rozsáhlý zátah na úřadu vlády a dalších místech. Případ má několik větví, které spojuje právě osoba dřívější šéfky kabinetu premiéra Nečase, Jany Nagyové (nyní Nečasové).

Nečasová podle vyšetřovatelů figuruje v případech zneužití vojenské tajné služby, podplácení tří exposlanců, a to spolu s Nečasem, a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby, kde obvinění čelí s Rittigem a dalšími lidmi.

Související